Těžce to pak nesl. „Já vlastně nevím, proč jste mě nezvolili. Mám tu stranu rád a rád bych to věděl,“ řekl Hladík delegátům sjezdu KDU-ČSL.
iDNES.cz v kuloárech zaznamenal dvě možná vysvětlení. Jedno, že části strany není příliš po chuti zelená politika ministra, druhé, že je Hladík až příliš ambiciozní a že není mezi kolegy až tak oblíbený.
Ráno už se na to, jak má vypadat nové vedení KDU-ČSL, díval Hladík jinak.
Po ministrovi životního prostředí se vzdal kandidatury do vedení i další dosavadní místopředseda, poslanec a šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp. Ve vedení skončila i dosavadní místopředsedkyně Šárka Jelínková. Ani ona nepřijala na sjezdu nominaci.
Bartošek pak sice vystoupil se svou řečí, v níž zdůraznil, že by v novém vedení KDU-ČSL mělo být hlavně více žen, ale nakonec oznámil, že ani on kandidovat nebude. Popisoval, že je orel a že ti potřebují svobodně létat.
Do vedení lidovců se dostala i bývalá Miss České republiky
Do užšího vedení strany bylo nakonec celkem osm kandidátů. Výborný delegátům řekl, koho by si ve vedení strany přál.
Vedle Bělobrádka jmenoval náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka, starostku města Kravaře Moniku Brzeskovou, která byla Miss České republiky v roce 1995 ještě pod jménem Monika Žídková, či náměstka ministra zahraničí Eduarda Huliciuse.
Kandidovali i poslanci Hayato Okamura a Jiří Horák, dosavadní místopředseda strany Lukáš Curylo, advokátka Dita Vávrová i místopředsedkyně Krajského výboru KDU-ČSL pro Ústecký kraj Zdeňka Marie Čerkasov.
Místopředsedy byli zvoleni Brzesková, Horák, Hulicius a Pláteník. Všichni v prvním kole volby a všichni jsou ve vedení KDU-ČSL nováčky.