23. dubna 2019 12:35, aktualizováno  16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci chtějí, aby vláda kvůli výměně ministrů znovu požádala o důvěru. Babiš to odmítl

O funkci předsedy KDU-ČSL se budou ucházet čtyři kandidáti. Na snímku je jeden... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O funkci předsedy KDU-ČSL se budou ucházet čtyři kandidáti. Na snímku je jeden... | foto: ČTK

Praha Opoziční KDU-ČSL chce po vládě ANO a ČSSD, aby znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Důvodem je obměna ministrů. Pokud tak kabinet neučiní, považují lidovci za logické debatovat o vyvolání hlasování o nedůvěře, řekl na úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Blesk Zprávy řekl, že o důvěru žádat nebude. Opozice podle něj má právo vyvolat hlasování o nedůvěře.

Lidovci v úterý na plénu Sněmovny neprosadili návrh, aby se „personálním zemětřesením“ ve vládě přednostně zabývali zákonodárci v dolní komoře. Projednávání záležitosti vetovali poslanci vládního hnutí ANO. „Ministři se mění jako postavy na pražském orloji,“ zdůvodňoval Výborný. Sněmovna by si podle něho zasloužila informace o tom, jaká je motivace premiéra k rekonstrukci kabinetu.

23.dubna 2019 v 10:42, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 12:28

Kvůli personálnímu zemětřesení ve vládě navrhneme zařazení mimořádného bodu na jednání Poslanecké sněmovny. Navíc vyzveme vládu, aby znovu požádala Sněmovnu o důvěru. Při tak značné obměně ministrů je to podle nás slušnost a samozřejmost.

Hlasování o důvěře vládě by bylo podle Výborného nejlepší spojit s hlasováním o některém ze zásadních vládních zákonů. „Pokud vláda nepožádá o důvěru ve spojitosti s hlasováním o některém ze zákonů, potom je na místě vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě,“ uvedl předseda lidovců.

Rošáda ministrů

Babiš Blesku řekl, že požadavkům KDU-ČSL nerozumí, například kvůli tomu, že končící ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou a ministra dopravy Dana Ťoka (oba za ANO) dlouhodobě kritizovali. „Určitě si znovu nebudu říkat o důvěru. Pokud samozřejmě chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, tak na to mají právo. Ale nerozumím tomu, že každou chvíli chtějí něco jiného,“ uvedl.

Piráti podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka nechtějí hlasování o nedůvěře nadužívat. Jeho vyvolání by zvažovali až v případě, že státní zástupce podá obžalobu na Babiše v kauze Čapí hnízdo. Klub ODS chce nejprve o lidoveckém návrhu s poslanci KDU-ČSL mluvit, podle toho se rozhodne, řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Vladimír Kremlík.
Marie Benešová

Z vlády odchází Ťok, Nováková a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (všichni za ANO). Ťok a Kněžínek uvedli, že se rozhodli k rezignaci sami, Nováková odchází na přání Babiše. Prezident Miloš Zeman jejich nástupce jmenuje 30. dubna. Ministerstvo průmyslu povede dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ministerstvo dopravy náměstek majetkového úřadu Vladimír Kremlík a ministerstvo spravedlnosti poradkyně prezidenta pro justici Marie Benešová. Výborný se domnívá, že by vláda měla požádat o obnovení důvěry krátce po jejich jmenování.

Poté, co Kněžínek minulý týden oznámil rozhodnutí rezignovat, objevily se spekulace o možném tlaku na ochod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Část opozice dává jeho odchod do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, ve které nově čelí návrhu na podání obžaloby premiér Babiš. ČSSD, která je s ANO ve vládě, v úterý uvedla, že případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády. Benešová minulý týden popřela, že by chystala čistky ve státním zastupitelství. Premiér Babiš pak ke kauze Čapí hnízdo řekl deníku Mladá fronta DNES, že pokud ho státní zástupce obžaluje, nerezignuje.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?