Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kdy pohlavek dítěti neublíží

Česko

Průzkum LN - Nezakazujte tělesné tresty pro děti, říká většina lidí

Mělo by se v Česku zakázat fyzické trestání dětí?

Odborníci si myslí, že výchovný pohlavek není problémem. U hrubších trestů jsou pak na vině nervózní rodiče, ne zlobivé děti.

PRAHA Pokud projde návrh ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové, mohlo by být zanedlouho v Česku zakázáno fyzické trestání dětí. Ministryně se domnívá, že existují i jiné metody, jak dítě účinně potrestat. Třeba si s ním o tom, co provedl, důkladně promluvit.

Většina Čechů s ní však nesouhlasí. Podle průzkumu společnosti Median by její zákon, který by fyzické tresty zakazoval, přivítalo jen necelých čtyřicet procent lidí.

Tvrdší fyzické tresty nejsou po chuti ani odborníkům, výchovnému pohlavku nebo ráně přes zadek se ale nebrání. „Pohlavky a plácnutí je vhodné a výchovné u dětí do osmi let. Neznamená to ale třískat je do krve a do modřin,“ říká psycholožka Václava Masáková.

A navrhuje i jiné tresty: Pokud dítě udělá například lumpárnu, a tím způsobí nějakou škodu, mělo by se na jejím zaplacení podílet. Odevzdávat rodiči část peněz z kapesného, dokud domluvenou částku nesplatí. „Důležité je ale na doplacení dluhu trvat, a ne mu ho po dvou splátkách odpustit. To by nebylo příliš výchovné.“

Ministryně Stehlíková nabízí další způsob potrestání - zakázat „hříšníkovi“ televizi nebo počítač. To ale podle Masákové nemusí pomoci. „Na televizi si zajde ke kamarádovi a nakonec se potrestají rodiče sami. Dítě nebude mít zábavu a bude rodiče celou dobu otravovat,“ myslí si Masáková.

Základem, na kterém se shodují s ministryní i odborníci, je popovídání si s dítětem o tom, co provedlo a proč je to špatně. I tohle řešení má ale svá negativa. „Nic se nesmí přehánět a není dobré se k chybě dlouho vracet a domluvu protahovat. Pak už to zase může hraničit s psychickým týráním,“ upozorňuje psycholožka Lenka Čadová.

Podobné je to i v případě, kdy rodič potrestá dítě tím, že s ním několik hodin nebo dnů vůbec nemluví. Tím sice dítě skutečně potrestá, ale může ho i traumatizovat.

Navíc základ většiny problémů, které děti dělají, musí rodiče hledat u sebe a ve výchově dětí. Pokud by totiž rodina normálně fungovala a rodiče by nebyli nervózní, nemuseli by podle Čadové své děti trestat fackami a křikem. Navíc když dospělí na dítě neustále jen křičí, to se jich bude jen bát a nebude k nim mít přirozený respekt.

„Když je rodič nervózní nebo uspěchaný, pak je pro něj nejsnazším řešením dát dítěti pár facek nebo na něj zařvat a tím je to vyřešené. Na domluvu už kolikrát nemá místo ani čas,“ říká Čadová.

***

Jak je trestání dětí účinné

Kdy je dobré na dítě pořádně „zařvat“ a kdy pomůže třeba zákaz televize? Je výchovný pohlavek už bitím, nebo může dítě usměrnit? Každý trest má své klady, ale i zápory.

DOMLUVA, NEBO KŘIK

Domluva a vysvětlení dítěti, co udělalo špatně a proč, je výchovné. Ne vždy si ale děti z popovídání s rodiči mohou odnést nějaké výrazné ponaučení. Vysvětlení prohřešku by ale mělo být vždy, když provede něco špatného. Křik nebo „zařvání“ je upozorní třeba na hrozící nebezpečí. Když ale rodič křičí pořád, může se ho dítě bát, a nebude z něj mít respekt.

FYZICKÉ TRESTY

Jejich zastánci říkají, že jsou českou tradicí a že ránu rákoskou přežili ve zdraví už naši dědečkové. Výchovný pohlavek nebo plácnutí přes ruku dítěti jasně ukáže, že dělá něco, co nemá. Odborníci ale varují před tím, že mírná rána přes zadek je bezpečnější než právě rána do hlavy. Dítě by ale nemělo mít po plácnutí modřiny. Od facky za trest je často malý krůček k týrání.

ZÁKAZ OBLÍBENÉ ČINNOSTI

Zakázat dítěti třeba na týden televizi nebo počítač je pro něj sice trestem, ale ne zas tak velkým. Na počítač se dostanou u kamaráda nebo ve škole. Když je dítě mladší, je možné ho za trest na několik minut vykázat ze společnosti kamarádů nebo zábavy. Staršímu dítěti je dobré zakázat třeba večerní nebo odpolední zábavu s kamarády, ale může se stát, že poté začne dělat naschvály a vzdorovat.

Graf

Většina Čechů byla v dětství bita

Trestáte fyzicky svoje dítě?

Ano, pravidelně

0,6 %

Ne, nikdy

30,5 %

Ano, ale jen výjimečně

44,1 %

Ano, ale jen občas

24,8 %

Odpovědi lidí, kteří uvedli, že mají nedospělé děti.

Trestali vás rodiče fyzicky?

Ano

71,5 %

(mužů 82,1 %

žen 61,2 %)

Ne

28,5 %

Jaké fyzické tresty dětí jsou výchovné?

Plácnutí rukou přes zadek 77,6%

Pohlavek 50,4%

Použití vařečky, pásku 16,8%

Jiný trest 5,9%

Neuvedl(a) nic 2,4%

Na otázku odpovídali pouze lidé, kteří v průzkumu uvedli, že nesouhlasí se zákazem fyzických trestů dětí. Respondenti mohli uvést více možností.

Zdroj: Median pro LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!