Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdyby bio nebio

Česko

ÚHEL POHLEDU

Zdravé, nebo nezdravé? Několik dní se budeme bavit o biopotravinách. American Journal of Clinical Nutrition totiž zveřejnil studii dokazující, že biopotraviny jsou na tom se zdravotním efektem stejně jako nebiopotraviny, tedy jako potraviny obyčejné. Já to vždycky říkal, zvolá na to pan Novák a zakousne se do šišky imitace. Bio je podvod.

Pan Novák má pravdu stejně jako ji má jiný pan Novák, který se zakousne se stejnou chutí do biomrkve. Nebo jinak – oba udělají rozumně, když se na zvěsti American Journal of Clinical Nutrition nebudou ohlížet. Lépe je vzít v potaz zdravý rozum.

Vzpomenete si na „vejce od slepice“ a na „máslo od sedláka“? A to už nemluvím o „babiččině chlebu“. Za mého dětství jsme doma jedli jenom biopotraviny, jak si zpětně uvědomuji. Nebiopotraviny distribuované ve státním obchodě byly na lístky, a pokud byly, pak mizerné. Kdežto soused choval slepice (odtud vejce) a krávy (odtud mléko a z něho doma tlučené máslo) a stará paní pekla chleba z obilí vypěstovaného na jejich políčku. Když se ale na tu dobu ohlížím, moc velkou výhodu z těch biopotravin nedokážu rozeznat.

Takže, co k tomu ten zdravý rozum? Jde o to, jak k jídlu přistupujeme Asi nejde ani tolik o bio nebo nebio jako o to, jak kdo k jídlu přistupuje. Ten, kdo si kupuje biopotraviny, asi víc přemýšlí o skladbě jídelníčku než masivní jedlík bůčku a imitace. Někdy se říká, že „bio“ je součást náboženství. Tím si jist nejsem, ale jisté je, že „bio“ je součást pohledu na svět a životního stylu. A ten styl je – mluvím za sebe – sympatický. V Holandsku jsem viděl krávy s obrovskými vemeny, jak se zádumčivě popásají v husté, temně zelené trávě, jednou jsem vedle nich zahlédl i prasátko, jak se tam vyhřívá na sluníčku mimo hnusný smradlavý kotec. Bylo to bio, nebo nebio? Ošetřil někdo tu trávu pesticidem? Udělal někdo analýzu?

V tom vidím hlavní problém. Jestliže se dříve říkalo, že lidé nemají názory, nýbrž zájmy, dnes to platí dvojnásob. Jednu chvilku někdo sune do popředí biopotraviny a bude dovozovat, že kdo jí tuhle stravu, dožívá se atd., a pak zase přijde American Journal of Clinical Nutrition a dovozuje, že není rozdíl mezi bio a nebio. Přitom každý vidí, že kdo jí bio, je na tom zdravotně zhruba stejně jako jedlík nebio, a taky každý vidí, že výrobky biofarem jsou voňavější a chutnější než masová produkce.

Jedni odborníci budou potírat druhé odborníky. Dá se čekat, že na mediálně znásobenou zprávu amerických vědců se ozvou jiní vědci. Vždyť i výrobci biopotravin mají za sebou svoji lobby a svoje zastánce. Zvlášť silnou odezvu můžeme čekat ze zelené strany. Pro ni je biostrava součástí náboženství a jistě nelibě ponese, že se někdo otírá o jeden ze základů její věrouky. Jakpak se zelení vyrovnají s konstatováním, že biopotraviny mohou být za určitých okolností škodlivější než nebio, protože nejsou chemicky ošetřené proti plísni? A to nemluvíme o geneticky upravených plodinách, které mají odolnost vůči plísni do sebe zakódovanou. To je otevřený zub s obnaženým nervem. Co je víc bio a co je nebio: chemicky nestříkané obilí hnojené močkou, chemizované obilí krmené prášky, anebo geneticky upravené obilí, které nepotřebuje postřik proti škůdcům, protože dokáže ochránit samo sebe?

Tohle je už námět pro scholastickou rozpravu. Hlasy odborníků a amerických vědců půjdou stranou, teď jde o politické a ideové zájmy. Genetická manipulace, to je politická kauza. Debata o užitečnosti či neužitečnosti biopotravin je bouřka, která se nebezpečně blíží tomuto ideo-politickému tématu. Dost možná ji někdo vyvolal záměrně, aby vyprovokoval debatu, která přivede pozornost veřejnosti k jádru tématu z jiného úhlu. Co budeme jíst v jednadvacátém století? Seriál Návštěvníci sliboval amarouny, čistě chemickou stravu. Biopotraviny stojí na opačném břehu. Veřejnost se má smířit s faktem, že chemie není tak škodlivá, jak se tvrdívá. A co genetická manipulace?

To vše jsou spekulace. Existuje ale jedna neměnná pravda: jez do polosyta, pij do polopita, a budeš živ dlouhá léta – ať jíš a piješ bio, nebo nebio.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Ondřej Neff novinář a spisovatel

Autor: