4. dubna 2009 16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdyby Kalouska oslovil Topolánek, 'vážně by přemýšlel'

Premiér a předseda strany Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda strany Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek skutečně obdržel neformální nabídky, aby se stal premiérem vlády, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Podle informací LN z Kalouskova okolí by ministr o nabídce "velmi vážně přemýšlel, pokud by zazněla přímo od Mirka Topolánka, což se zatím nestalo".

Topolánek má přitom jméno nového premiéra oznámit už zítra a s ministrem financí má nadstandardní vztahy.

Na Kalouskovi se podle informací LN shodují obě nejsilnější strany: ODS i ČSSD. Záměr, že by se příštím ministerským předsedou mohl stát právě ministr financí, Lidovým novinám potvrdily zdroje z okolí Mirka Topolánka i lidé z blízkosti šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

"Kalousek nabídl, že vystoupí z KDU-ČSL a po skončení překlenovací vlády nezaloží novou politickou stranu, jak se o tom hovořilo,“ sdělil LN v pátek šéfporadce šéfa ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Podle informací LN z okolí Miroslava Kalouska ministr financí skutečně už delší dobu zvažuje, že ve straně, jejíž byl několik let předsedou, skončí. Možnost, že by se tak stalo už v nejbližších dnech a on se pak ujal funkce ministerského předsedy, ovšem Kalousek nechtěl vůbec komentovat. "Kategoricky ale popírám, že jsem v této věci komukoliv něco nabídl, nebo sliboval," řekl pouze Kalousek.