Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdyby nás nerozprášili, ve Vidkunu by uvízli další podezřelí, míní bývalý detektiv Šlachta

Robert Šlachta odmítl, že by informace z vyšetřovacích spisů unikaly z útvaru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta odmítl, že by informace z vyšetřovacích spisů unikaly z útvaru... | foto:  Petr Topič, MAFRA

K soudu doputuje citlivý případ, který před čtyřmi lety rozbouřil politické vody. Psal se říjen roku 2015 a protimafiánský útvar spustil na Hané rozsáhlou operaci. V síti detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pod vedením Roberta Šlachty skončili kvůli údajné korupci a vynášení informací z trestních spisů tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. V pondělí žalobci rozhodli, že na čtveřici obviněných osob podají obžalobu, čímž případ tak za několik měsíců zamíří před krajský olomoucký soud.

Tehdejší šéf ÚOOZ Roberta Šlachta v rozhovoru pro LN říká, že propojení politiků, policistů a podnikatelů je zrůdnost. Vidkun později přispěl k podříznutí větvě pod jeho protimafiánským útvarem. „Už tehdy jsme měli informace ze zájmového prostředí, že jsme si dovolili moc a že do roka bude po útvaru,“ míní dnes zástupce šéfa Generálního ředitelství cel.

LN: Vyšetřovatelé podali obžalobu v kauze Vidkun, kterou na podzim 2015 rozpracoval vámi vedený Útvar pro odhalování organizovaného (ÚOOZ). Jak dnes na tento případ vzpomínáte?

Považuji Vidkun za jednu z nejdůležitějších a nejzásadnějších kauz ÚOOZ. Složité to bylo v tom, že jsme vyšetřovali věc z prostředí bezpečnostních sborů. Jelikož znali naši formy práce, velmi sofistikovaně se bránili. Že jsme šťouchli do citlivé záležitosti, svědčilo i to, že po zahájení vyšetřování následovaly výpady vůči zpracovatelům a vyšetřovatelům kauzy.

LN: Byl to pro váš útvar komplikovaný případ?

Vyšetřovat vynášení informací z policejních spisů je jednou z nejsložitější disciplín, zároveň je to velká zrůdnost. Propojení bezpečnostních sborů, podnikatelů a politiků je hodně nebezpečné.

LN: Mezi obviněnými skončili důležití policisté, politici a mocný podnikatel. Vnímal jste tehdy či po spuštění zásahu tlak?

Vidkun přispěl k destabilizaci policie a později i zrušení celého ÚOOZ. Už tehdy jsme měli informace ze zájmového prostředí, že jsme si dovolili moc a že do roka bude po útvaru. Ještě více jsme určité lidi naštvali vyšetřováním další citlivé kauzy Beretta, ve které šlo také o unikání informací.

LN: Zpětně viděno, byl Vidkun jedním z důvodů, které přispěly o několik měsíců později k zahájení kontroverzní a neplánované policejní reorganizace, v jejímž důsledku váš útvar zanikl?

Vidkun byl jedním z důvodů, proč nás rozprášili. Vyšetřovatelé, kteří na případu pracovali operativně – v čele s detektivem Jiřím Komárkem – u případu posléze skončili. Mojí domněnkou je, že odchodem vyšetřovatelů daného případu se vyšetřování zbrzdilo, neboť se přetrhaly vazby z doby zpracování kauzy. Podle mě to mohlo jinak skončit ještě obviněním dalších osob. Bohužel nás zlikvidovali a museli jsme odejít.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!