Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdyby platil zákaz nošení šátku ve škole, respektovala bych to, říká arabská studentka z Teplic

Česko

  19:14
PRAHA - Ředitel teplického gymnázia dostal desítky mailů s výzvou, aby ze školy vyloučil arabskou studentku. Podporuje tím prý „muslimskou propagandu“. Dívka Eman Ghalebová pocházející z Jemenu však zůstává k české veřejnosti stále otevřená. Šátku, který nosí na hlavě a který jejím odpůrcům vadí ze všeho nejvíce, by se prý dokázala v některých případech vzdát.

Eman Ghalebová foto: Facebook

Usměvavá Eman Ghalebová pochází z Jemenu a vyznává islám. V Česku žije už od pěti let, angažuje se ve společenském životě a má skvělé studijní výsledky. Kvůli tomu, že nosí na hlavě šátek a je díky svým aktivitám nepřehlédnutelná, se však stala terčem štvavé kampaně některých obyvatel. Řediteli teplického gymnázia, kde Eman studuje, přišly desítky mailů s žádostí o její vyloučení. (více čtěte ZDE)

Šéf školy Zdeněk Bergman byl prostřednictvím sociální sítě Facebooku vyzván k „ochraně českých dětí před muslimskou propagandou“. On se však dívky zastává s tím, že jde o mimořádně nadanou studentku a dobře vychovanou dívku. Policii incident ale neoznámí, na podobné útoky jsou prý už zvyklí.

Česko je můj domov, píše dívka

Také Eman útoky nijak zvlášť nepřekvapily. Přesto se na ně rozhodla zareagovat. „Česko beru jako svůj domov, protože mi dalo hodně a jsem za to vděčná. Jedna z mnoha věcí, kterých si velmi vážím, je možnost studovat na Gymnáziu v Teplicích. Jsem vděčná všem na gymplu za to, že se mnou zachází úplně stejným způsobem jako s ostatním studenty, bez žádných rozdílů nebo výjimek,“ napsala na svůj facebookový profil, který se již několikrát stal terčem útoku. Server Lidovky.cz od ní dostal povolení status přetisknout.

Kromě toho se dotkla i tématu nošení šátku ve škole, které podle vedení školy leží jejím odpůrcům v žaludku. „Co se týče mého šátku, tak to pro mě není náboženský symbol, ale věc, která je součástí mě a mé identity,“ vysvětluje na úvod.

„Opakuji se, že pokud by byl v Čechách nějaký zákon nebo rozhodnutí od vedení školy, který by zakazoval zahalování ve škole, tak to budu respektovat. Do té doby budu na cestě svobody, které si vážím a myslím si, že svoboda je nejdůležitější věc pro člověka,“ uvedla dále.

Podpory, kterou ji ejí podporovatelé bezprostředně po útoku hromadně vyjadřovali, si váží. Zároveň ji bere jako další silný argument pro všechny, kteří Čechy považují za „národ rasistů a xenofobů“. „Nikdy jsem si to nemyslela a jsem přesvědčena, že jen menšina v sobě nese nenávist a to hlavně ze strachu, který jim neustále dodávají média. Jsem ráda, že se mi to potvrdilo a hodně lidí přesvědčilo, že ve většině je stále dobro,“ vysvětlila své tvrzení.

Mohlo by vás zajímat