Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdyby přišli Číňané, tak si nechají zešikmit oči, kritizoval Zeman dříve podlézavost

Miloš Zeman se v rozhovoru LN v roce 1996 trefoval do konkurentů... a Číňanů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se v rozhovoru LN v roce 1996 trefoval do konkurentů... a Číňanů. | foto: ŠimonLidovky.cz

Přílišná podlézavost Číně. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga režírovaná Milošem Zemanem přinesla vedle miliardových příslibů i pachuť přílišné servilnosti vůči mocné totalitní zemi. Český prezident se přitom v minulosti vůči politické podlézavosti dosti jednoznačně vymezoval. A jako příklad si vybral právě Čínu.

Píše se rok 1996 a Miloš Zeman, tehdy šéf opoziční sociální demokracie v rozhovoru pro Lidové noviny říká: „Základní motivací pro pobyt v politice je zabránit v úspěchu těm, kteří, kdyby k nám dnes přišli Číňané, si zítra nechají zešikmit oči na praktické chirurgii, pozítří se nechají infikovat žloutenkou, aby měli tu správnou barvu pleti, a popozítří začnou psát do svých kádrových dotazníků, že již od dětství milovali rýži.“

Poněkud jinak přemýšlející Zeman, jemuž kritici právě úslužnost vůči autoritativním vládcům vyčítají, si ale už v říjnu 2014 chystal pozice pro vrchol prezidentské funkce: „Tak nejdříve, pane redaktore, musíme říct nĭ hăo (čínsky dobrý den),“ řekl Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi.

„Takže nebudeme poučovat jiné, jak mají vést tržní ekonomiku ani rozhodovat o lidských právech atd. Naopak, my se musíme, jak můžeme, od ostatních států učit. Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád. A co se týče jiných sfér, pokud i my můžeme s něčím pomoci, například s českým nejoblíbenějším animovaným filmem, s Krtečkem, znáte?“ podotkl také před rokem a půl Zeman.

Rozhovor Miloše Zemana pro LN z roku 1996.

Rozhovor Miloše Zemana pro LN z roku 1996.

Klanět se diktátorovi

A ještě úslužněji čínského prezidenta, kterého označoval za přítele, opečovával v Praze. „Každé krásné setkání musí jednou skončit,“ prohlásil ve středu Zeman a se Si Ťin-Pchingem si připil sklenicí piva. Těsně před příjezdem čínské delegace do Česka vzbudil Zeman rozruch poznámkou - opět pro čínskou televizi -, že „předchozí vlády byly v područí USA a EU a že teprve nyní je ČR nezávislá země“.

Ilustrace: Si Ťin-pching a Miloš Zeman při společné večeři.
Si Ťin-pching a Miloš Zeman.

Do Zemana se za jeho výroky a vystupování obul bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Ten kritizoval prezidenta i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech. „Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi,“ prohlásil. „Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo,“ řekl Schwarzenberg.

Vyčítat Zemanovi proměnu názorů by ale bylo zbytečné. „Jenom idiot nemění své názory,“ zní jeho oblíbený bonmot.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!