Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když Arabové přestali platit

Česko

Ekonomická krize v Československu konce 80. let měla také mezinárodní rozměr. Spřátelené arabské státy, především Irák, Sýrie a Libye, přestaly splácet úvěry, které jim Praha poskytla především na zbrojní dodávky a velké investiční celky. K roku 1990 činila jen splatná část iráckých pohledávek 520 milionů dolarů.

Československo se již od padesátých let významně podílelo na militarizaci Blízkého východu. Na svou dobu obrovské zbrojní dodávky směřovaly do Násirova Egypta, nacionalistické Sýrie, Iráku, Alžírska, Kaddáfího Libye, obou Jemenů. Menší množství zbraní nebo zařízení na jejich výrobu bylo dodáno i do Maroka, Íránu, dodnes nejsou přesné informace o vojenské podpoře různých palestinských frakcí. Na konci 80. let se však tato ekonomicko-vojenská expanze dostala do potíží způsobených tím, že odběratelé neměli čím platit.

Adamcovi se žádné peníze ani ropu z Iráčanů dostat nepodařilo. Dalším v řadě vyjednavačů se měl stát Miroslav Štěpán, jehož cestu do Bagdádu schválilo předsednictvo ÚV KSČ 3. listopadu. Měla se uskutečnit 24.–30. listopadu 1989, ale to už měl Štěpán úplně jiné starosti. PS: Tahá Jasín Ramadán byl v únoru 2007 odsouzen v Iráku k smrti a 20. března popraven. O tři týdny později zemřel v Praze přirozenou smrtí i Ladislav Adamec.

***

Slovníček

Hnutí za občanskou svobodu – nezávislá občanská iniciativa, na rozdíl od Charty 77 už v sobě měla politický náboj, po listopadu se transformovala v Občanskou demokratickou alianci (ODA) NMS – Nezávislé mírové sdružení, vzniklo v dubnu 1988 v Praze, bylo hlavním inspirátorem první akce masového protestu, demonstrace k 20. výročí sovětské okupace celoměstská směna – podobně jako při jarních směnách Národní fronty či akcích Z šlo o neplacenou výpomoc obyvatel státu

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...