Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když bavič vyroste v osobnost

Česko

MEDIÁLNÍ DIÁŘ Vladimír Železný (na fotu opět stylizován s brýlemi v ruce a knihovnou v pozadí) řekl týdeníku Strategie, že „z moderátorů Novy se stala zprůměrovaná šedá hmota“. Zda přitom myslel i Lucii Borhyovou a Dalibora Gondíka, nevíme. Ale oba, kteří šanci stát se hvězdami dostali už za Železného šéfování, to naznačili v sobotním přímém přenosu vyhlášení ankety TýTý. Zřejmě jediné, co ten večer Nově vyšlo, bylo zpropagovat, že krásná moderátorka se po mateřské vrací do televize. Za výkonem lidí z PR ovšem výrazně zaostala práce dramaturgů.

Ostatně není ani důležité, že hlavní cenu bral Karel Voříšek či zpěvačkou roku je Iveta Bartošová. Není to celonárodní anketa, výsledky odpovídají tomu, že se odehrává v několika málo časopisech. Navíc televize speciálními klipy propagují své vybrané tváře. Snaha najít takto ty „nejpopulárnější“ je tedy marná ze samé své podstaty. To opravdu vážné a směrodatné odkryli paradoxně vítězové kategorie „televizní zábava“. Noblesní, kritické a vtipné moderování TýTý, jak je léta pojímal Marek Eben (letos třetí) ostře kontrastovalo s bezobsažnými expozé letošních „moderátorů“. Ta se hodila tak k vítání hostí u vchodu na soukromý večírek.

Druhý mezi baviči Jan Kraus už dopředu v Uvolněte se, prosím vyzval lidi, ať pro něj nehlasují, a opřel se do organizátora ankety, vydavatelství Týdeníku Televize a také bulvárních titulů. „Protože Bauer Media je pro mě zločinecká společnost, která mě pomlouvá, lže a dělá si tady, co chce, a není síly, která by jí v tom zabránila, je mojí jedinou formou protestu neúčastnit se jejích seancí,“ prohlásil Kraus.

K jeho postoji se přihlásil Martin Dejdar, vítěz. Nemusel se divit, že byl kdysi oceněn jako „bavič“ a letos už jako „osobnost televizní zábavy“. Stal se jí, když v sobotu v hlavním vysílacím čase promluvil o svých smíšených pocitech: „Dobro mi dalo tuto krásnou cenu, to je to zrcadlo, a zlo o mně v pondělí napíše, že jsem takový hovado, že jsem si ji převzal. Vypadá to, že jsme si na to už zvykli. Já jsem si na to nezvykl a byl bych moc rád, kdyby si na to nezvykl nikdo, kdo nám ty hlasy posílá a kdo ještě má všech pět pohromadě. Pokud si na tyto věci zvykneme, že budeme v rukou těch, kteří si o nás budou moci napsat co chtějí a naplivat na nás špínu, tak do smrti tady všichni budeme zdivočelá země.“ Odvážné. Moc se ale nezmění, dokud podobnou odvahu nesebereme i my, kdo bulvár čteme. A kupujeme.

O autorovi| Ondřej Aust, redaktor Lidových novin

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!