28. května 2010 18:16, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když budeš volit ČSSD, dostaneš stovku, nalhal někdo Romům

Volební místnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební místnost. | foto: ČTK

OSTRAVA Rušný první den voleb zažívá dnes volební komise ve Vyšší odborné škole sociální v Palackého ulici v Ostravě-Přívozu. Do volební místnosti míří desítky Romů, kterým někdo přislíbil za účast ve volbách peníze. Informaci potvrdila předsedkyně volební komise, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Lidé měli údajně volit ČSSD. Krajský volební manažer ČSSD Michal Bayer řekl, že se jedná o provokaci, se kterou sociální demokracie nemá nic společného.

Ve volební místnosti dokonce došly volební lístky.

Rozruch panoval u školy už před otevřením volebních místností, kdy před ní čekalo několik desítek Romů včetně dětí, protože prý dostali přislíbeno, že po odvolení dostanou stokorunu. Té se pak podle dalšího zdroje domáhali u vrátného. Někteří z voličů přitom v místě ani volit nemohli. Podle informací ČTK by za slibováním peněz mohl stát jeden z romských předáků.

"My o tom nic nevíme, nic takového jsme neorganizovali a o celé události jsme se dozvěděli z médií," řekl Bayer. Dodal, že moravskoslezská sociální demokracie by k podobné akci ani neměla důvod. "Při těch rozdílech a preferencích, které jsou v Moravskoslezském kraji, my takové praktiky nepotřebujeme," uvedl. Celou záležitost označil za provokaci.

Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policejní hlídka na místě skutečně prověřovala oznámení volební komise, na níž se obrátila asi pětačtyřicetiletá žena s dotazem, zda za odvolení dostane peníze. "Při prověřování nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání," uvedla Holčáková.

Dodala, že hlídka na místě byla i v době zahájení voleb, protože na místo dorazila větší skupina lidí včetně dětí.

Romové podle předsedkyně volební komise k volbám přicházejí ve vlnách.

ČTĚTE VÍCE:

"Začalo to už ve 13:00, kdy tady přišla paní, která už chtěla jít volit a tvrdila, že je nachystaná celá ulice Palackého a celý Přívoz, protože jim bylo slíbeno, že když budou volit, dostanou 100 korun," řekla.
Podle informací ČTK ve volební místnosti dokonce v jednu chvíli došly volební lístky.

Rozdávání peněz za účast u voleb potvrdili i další lidé. "Přijeli
nějací podnikatelé a fronta byla až tady na roh školy. První dával dvě
stovky za to, že budou volit Paroubka. Asi už mu potom došly peníze, tak vyplácel po stovce," uvedla prodavačka z místní prodejny, která si nepřála uvést jméno. "Já jsem ještě nebyla volit, ale viděla jsem, že tady někomu dávali (peníze)," uvedla jedna z místních obyvatelek.

Většina Romů přímo na místě ale informace o vyplácení peněz odmítla. "Je jich spousta negramotných... tak chtějí, aby ti druzí jim pomáhali a házeli tam tu devítku (kandidátka ČSSD)," uvedla předsedkyně. Doplnila, že situace je nepříjemná, protože lidé, kteří neumí číst, se za plentu "hrnou" i po dvou či třech.

Prodavačka z maringotky, u níž se místní scházejí, řekla, že se o tom lidé bavili. "Tvrdili, že kdo bude volit ČSSD, dostane 100 korun na ruku, ale většinou každý chodil se stovkou do obchodu... a to byly nové stokoruny. Bohužel je to smutné, ale je to tak," uvedla.

Peníze prý lidem nabízeli před ZŠ Škrobálkova. Další z místních obyvatel řekl, že byl doma a dozvěděl se, že když bude volit devítku, dostane "kilo" (stokoruna). "Tak prostě jsem šel a zvolil jsem to," uvedl s tím, že peníze vypláceli Romové. Uvedl, že ví, že za peníze volilo více lidí.

"Přišel jsem...a ukázal list číslo devět, že ho mám u sebe, jak jsme vyšli ven, tak jsme dostali ty finance a byl klid," uvedl muž s tím, že se o vyplácení dozvěděl od známého.

Anketa

Pomohla vám v rozhodování volební kampaň?

Ano, bez ní bych nevěděl koho volit 117
Jen mne utvrdila v tom, že volím správně 586
Ne, byl jsem rozhodnutý i bez ní 4208
Volby mne nezajímají 131
ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.