Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když byl Řebíček ministrem, zažil Viamont boom. Teď firma 'strádá'

Česko

  8:25
PRAHA - Ještě nedávno to byla obyčejná regionální stavební firma, kterých jsou desítky. Během posledních tří let se hlavně díky státním zakázkám dostala mezi tuzemskou stavební elitu. Řeč je o společnosti Viamont, kterou ještě donedávna oficiálně spoluvlastnil bývalý ministr dopravy a poslanec ODS Aleš Řebíček.

Září 2006: Mirek Topolánek sestavuje vládu. V křesle ministra dopravy usedá někdejší spolumajitel společnosti Viamont Aleš Řebíček (ODS). Po jeho nástupu do funkce začíná firma prosperovat a získává množství státních zakázek foto: Lidové noviny

Právě po příchodu tohoto muže na ministerstvo v roce 2006 se začalo společnosti nebývale dařit. Po jeho odchodu už to neplatí.
Podle propočtů Hospodářských novin měl Viamont v roce 2003 po zdanění zisk těsně přes dvacet milionů a v roce 2005 téměř čtyřicet milionů. Od roku 2006 do roku 2008 se ale obrat i příjmy firmy zmnohonásobily. Za toto období Viamont vyhrál tendry za dvanáct miliard korun. V roce 2007 dosáhl zisku 192 milionů, a vloni dokonce téměř tři sta milionů korun. Bez zajímavosti není ani fakt, že Viamont často vyhrával tendry na dopravní stavby českých železnic a silnic.

Bez Řebíčka to dře
Řebíček tvrdí, že expanze Viamontu s jeho ministerským postem nemá nic společného. "Podíl ve firmě jsem prodal ještě před lednem 2007," tvrdí dlouhodobě novinářům exministr dopravy, který v posledních týdnech s médii odmítá komunikovat. Nikdo ale neví, zda se všech akcií Viamontu skutečně zbavil. Do svého majetkového přiznání, které musel jako ministr povinně zveřejnit, uvedl, že prodal akcie za 260 milionů. Nikdy ale nespecifikoval, zda se jednalo o Viamont, nebo úplně jinou společnost.

V současné době také není možné zjistit, kdo vůbec Viamont vlastní - firma má nyní pouze akcie na majitele. Kdo je jejich držitelem, není zřejmé. Řebíček vždy odmítal, že by Viamont z jeho působení na ministerstvu profitoval. Na tom trvají i ostatní akcionáři Viamontu. "S panem Řebíčkem se vidím sporadicky, je mi úplně jedno, kdo na ministerstvu sedí. I kdybych mu řekl, poslal by mě do háje," řekl před rokem v rozhovoru pro MF Dnes spolumajitel Viamontu Ondřej Novák.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!