Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když byl Zeman premiér, vetoval Havlův návrh na vyznamenání, řekl bývalý kancléř

Česko

  11:31
PRAHA - Když byl Miloš Zeman premiérem, odmítl schválit návrh Václava Havla na udělení vyznamenání. Bývalý kancléř prezidenta Havla Ivo Mathé v pátek večer uvedl, že Zeman takto využil svého práva nepodepsat.

Udílení státních vyznamenání je podmíněno kontrasignací, tedy souhlasem předsedy vlády. Současný premiér Bohuslav Sobotka například kontrasignoval letošní návrhy Hradu bez dalších zásahů. Když byl ale předsedou vlády Zeman, konstrasignaci odmítl, napsal server Seznam Zprávy.

Zeman ocenil válečné veterány, hrdinu, který zasáhl proti střelci i Hůlku. Podívejte se na profily vyznamenaných

„Premiér Zeman nekontrasignoval jednu zahraniční osobnost,“ řekl Mathé. To, že tehdejší premiér odmítl odsouhlasit seznam oceněných, se naštěstí podařilo utajit, uvedl Mathé. „Vůči tomu člověku by to bylo velmi trapné,“ dodal.

Mathé neuvedl, o jakou osobnost se jednalo, Seznam ale spekuluje, že ocenění mělo putovat tehdejšímu generálnímu tajemníku NATO Javieru Solanovi. Mathé totiž řekl, že se spor mezi Havlem a Zemanem o ocenění týkal názoru na bombardování Srbska jednotkami NATO.

Miloš Zeman předává vyznamenání Jaroslavu Klemešovi.
Staroměstské náměstí při alternativních oslavách 28. října při pohledu z...

Konkrétně zda NATO mělo, či nemělo útočit na srbské cíle. Tamní režim Slobodana Miloševiče v tu dobu vedl brutální boj proti etnickým Albáncům, kteří žádali osamostatnění Kosova.

„Argument Miloše Zemana byl tehdy směšný. On byl milovník Srbů,“ uvedl v pátek Mathé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat