Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když firmy a sport pomáhají

Česko

JAK TO VIDÍ...

Farmaceutický byznys v honbě za ziskem korumpuje doktory a poškozuje pacienty. Vrcholový sport v honbě za rekordy ničí zdraví sportovců. Napsal jsem o tom hodně kritických článků. Teď musím změnit názor. Rád budu už jen chválit. Přibývají totiž firmy a sportovní sdružení, které se chovají a přemýšlejí jinak.

Firma Johnson & Johnson už 120 let úspěšně obchoduje s léky a zdravotnickou technikou. Její zakladatel R. W. Johnson sepsal v roce 1935 dokument s názvem TRY REALITY. Vyzval v něm k nové filozofii průmyslu, postavené na principu odpovědnosti. „Jsme odpovědni společnostem, v nichž žijeme a pracujeme, a rovněž celosvětovému společenství. Musíme být dobrými občany, podporovat dobrou práci, dobročinnost a nést svůj spravedlivý díl daní. Musíme podporovat společenský pokrok, zdravotnictví a vzdělávání. Musíme dobře spravovat majetek, který máme právo užívat, chránit životní prostředí a přírodní zdroje,“ píše se v něm. R. W. Johnson byl dobrým obchodníkem, ale také slušným člověkem. Pochopil, že podnikání může být dlouhodobě úspěšné jedině tehdy, pokud přináší prospěch všem. Jeho krédem se firma řídí i dnes.

Kontakt bez Bariér je občanské sdružení, které se už deset let věnuje výuce plavání tělesně postižených. U jeho zrodu stál student fakulty tělesné výchovy Jan Nevrkla a jeho spolužák Martin Kovář, který v roce 1989 po těžkém úrazu páteře dosedl na invalidní vozík. Napadlo je, že plavání je ideálním způsobem rehabilitace. Nevrkla vymyslel originální metodiku výuky. Kovář se do plavání pustil s takovým nadšením, že v roce 2004 získal tři zlaté paralympijské medaile a překonal tři světové rekordy.

Orekordy a medaile ale nikdy nešlo. Závody tradičně provázel pokřik: „Smrt sportu!“ Vypovídal o tom, že metál sice potěší, ale sportovci nejsou ochotni pro něj udělat úplně všechno. Největší cenu mají společné zážitky a ty se nedají vyměnit jen tak.

Krédem sdružení se stalo: „Motivovat zdravotně postižené k aktivnímu plnohodnotnému způsobu života a inspirovat osoby bez postižení k trvalé spolupráci. Vzájemným ovlivňováním přispívat k vytváření hodnotového systému, v němž na prvním místě je obrácení se k potřebám druhých a komunikace je založena na pochopení a porozumění k odlišnostem od většinových projevů.“

Kontakt bB dnes zajišťuje výuku v sedmi střediscích po celé České republice. Radost z pohybu a nový smysl svého života v nich našly stovky tělesně postižených.

Sdružení stojí hlavně na práci dobrovolníků a každý rok se potýká s nedostatkem peněz. Přežívá díky grantům, dotacím a sponzorským darům.

Letošním hitem je zaklínadlo: „Nemůžeme vás podpořit, je krize.“ Podnikatelská filozofie firmy Johnson & Johnson a sportovní filozofie sdružení Kontakt bB mají mnoho společného. Bylo otázkou času, kdy se dají dohromady. Johnson & Johnson vypsal loni v létě grant na podporu zdravotně prospěšných programů ve výši 20 tisíc dolarů. Není žádným způsobem vázaný ani na zvýšení prodeje, ani na sebepropagaci. Kontakt bB z něj vyšel vítězně. Mám z toho upřímnou radost. Pokud budou principy slušnosti, odpovědnosti a práce pro druhé následovat i další firmy a sdružení, nemusela by globální krize trvat moc dlouho.

O autorovi| JAN HNÍZDIL, Autor je lékař

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!