Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když hajlují všichni, nejde o trestný čin, řekl soud

Neonacisté (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Hajlování na maškarním plese ultrapravicového uskupení Národní odpor zůstane bez trestu. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šéf žalobců se neúspěšně pokusil zvrátit osvobozující verdikt pražských soudů nad hajlujícím účastníkem plesu.

Soudy rozhodly, že hajlování v tomto případě není veřejně spáchaným trestným činem, protože se ho muž dopustil na uzavřené akci, kde hajlovali všichni přítomní. ČTK to dnes zjistila z databáze rozhodnutí NS.

O tresný čin nejde, hajlovali všichni

Sporná událost se stala loni před Vánoci. Na vánoční maškarní ples Národního odporu v jednom z pražských barů přišel jeden z účastníků v karnevalové masce Adolfa Hitlera. Když jej viděli přítomní lidé, začali jej zdravit typickým gestem a provolávali nacistický pozdrav Sieg Heil. Jejich počínání zůstalo zachyceno na videozáznamu, který později analyzoval soudní znalec. Většinu z nejméně 15 hajlujících se ale nepodařilo identifikovat.

ČTĚTE TAKÉ:


Obžaloba původně tvrdila, že se muž veřejně dopustil podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle trestního zákona je ale trestný čin spáchán veřejně tehdy, pokud jsou přítomné více než dvě osoby odlišné od pachatele. Tato podmínka podle Nejvyššího soudu splněna nebyla, protože podle dostupných informací hajlovali všichni přítomní. Na místě tak nebyl nikdo, koho by jejich počínání mohlo ovlivnit nebo pohoršit.

"Pachatel se nemůže dopustit trestného činu veřejně jednáním před osobami, které se tohoto jednání dopouštějí společně s ním, to jest fakticky před spolupachateli," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Michalem Miklášem.

Verdikt padl už koncem léta bez ústního jednání, nyní jej soudci zpřístupnili v databázi rozhodnutí. Nejvyšší státní zástupce v dovolání například tvrdil, že jasným úmyslem obviněného bylo projevit svůj pozitivní postoj k neonacistickému hnutí před dalšími lidmi, kteří se akce zúčastnili. Podle žalobců není podstatné, zda přítomní také sympatizují s neonacistickým hnutím. Čin prý vykazuje i dostatečný stupeň nebezpečnosti pro společnost.

Pod vlivem alkoholu

Obviněný ve vyjádření k Zemanovu dovolání uvedl, že nejvyšší státní zástupce chce kriminalizovat již pouhou jeho účast na akci. Doplnil, že za dané situace jsou všichni účastníci akce spolupachatelé, a tím pádem čin nikdo z nich nespáchal veřejně. Hajlování prý bylo spontánní, trvalo asi sedm vteřin a obviněný údajně vyslovil jen část pozdravu Sieg Heil, navíc zcela zjevně pod vlivem alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ:


Muž se hájil také poukazem na svou bezúhonnost. Své jednání zpětně označil za nepatřičné. Nacistické hnutí prý striktně odsuzuje a v žádném případě se neztotožňuje s jeho ideály. Z anonymizovaného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že hajlující muž je vzděláním právník.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.