Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když jste před Rusy, nebaví se

Česko

Vítěz dvou etap Rallye Dakar Aleš Loprais věří, že příští rok konečně kamazy porazí

BUENOS AIRES / PRAHA Dva dny uplynuly od dojezdu slavné Rallye Dakar a organizátoři už přemýšlejí o změnách. Trať by v příštím roce podle ředitele rallye Etienna Lavigneho mohla vést vedle Argentiny a Chile i dalšími jihoamerickými zeměmi – Brazílií, Paraguayí a Peru.

„Jihoameričtí fanoušci jsou skvělí, zaslouží si, aby byl Dakar k vidění i v dalších zemích,“ prohlásil v Buenos Aires Aleš Loprais (31), který se blýskl dvěma vyhranými etapami a jako jediný dokázal prohánět bohatý ruský tým Kamaz.

Rallye však nakonec nedojel, po technických problémech s motorem jej organizátoři vyloučili za neprojetí všech kontrolních bodů.

* LN Jaké ve vás teď převládají pocity?

Jednoznačně pozitivní. Dokázali jsme dvakrát přerušit dominanci kamazů. S šestičlenným týmem to podle mě není vůbec špatné. Ve finále nás sice potkala smůla, ale beru dvě vítězství jako skvělý krok pro budoucnost. Myslím, že já i technika už jsme na úrovni těch nejlepších.

* LN Už vás poznávají ostatní účastníci Dakaru?

To šlo velmi rychle. Mnoho lidí za námi přišlo a říkalo, že nám fandí. To mě hodně překvapilo, na jiných soutěžích to není zvykem.

* LN Prý vám dokonce ostatní nabídli služby fyzioterapeutů...

Je to tak. My je s sebou nevozíme, je to moc drahé. Většina ostatních týmů se nás i zastala a byla proti vyloučení ze soutěže. Chtěli, abychom s přesilou kamazů bojovali dál.

* LN Jaké máte vůbec vztahy s jezdci Kamazu?

Dokonce mě pozvali na skleničku, a když jsem měl narozeniny, tak jsem dostal malý model kamazu. U Rusů to obecně ale funguje jednoduše. Když jste před nimi, tak se s vámi moc nebaví, pokud vedou oni, jsou velcí kamarádi. Na trati se ale chovali férově, což není u všech týmů pravidlem.

* LN Jak si vůbec vedla vaše tatra v přímém srovnání s kamazem?

Ono je to těžké, kamaz během závodu vyměnil spoustu součástek, což nám finance nedovolily. Náš rozpočet je zhruba milion eur, jejich 200 milionů dolarů.

* LN Ruský tisk přitom přirovnal vítěze Vladimira Čagina k výkonům Jurije Gagarina...

Není pochyb o tom, že je Čagin špičkový pilot. Ale s jejich rozpočtem se dají dělat pěkné věci. Zázemí Kamazu je nesrovnatelné se zbytkem startovního pole.

* LN I proto si mnoho závodníků stěžuje, že se z Dakaru vytrácí kouzlo dobrodružství. Vnímáte to také tak?

Ani ne. Stačí se podívat na náš tým. Kdyby nepřišla závada motoru, mohli jsme být na stupních vítězů. V tom je naopak Dakar krásný, někdo může zaskočit i tyhle velké favority. Věřím, že to budeme příští rok my.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ (až 48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč