Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když královně dojde trpělivost

Česko

Britskou královskou rodinu pronásledují paparazziové od nepaměti. Alžběta II. nyní žádá tvrdší postihy

LONDÝN/PRAHA Britská královna Alžběta II. volá po právu na soukromí a rozhodla se tvrdě zakročit proti neustálému pronásledování své rodiny ze strany dotěrných fotografů. Oficiálně proto vyzvala média, aby nadále nezveřejňovala nelegálním způsobem pořízené fotografie, a prohlásila, že bude pro takzvané paparazzie požadovat přísnější právní postihy.

Panovnice britské monarchie tak reagovala na opakovaná protiprávní vniknutí na soukromé pozemky v okolí královských rezidencí, z nichž se pak fotoreportéři snaží pořídit snímky členů rodiny v nejrůznějším rozpoložení a během událostí z ryze soukromého života. Královna tak chce podle svých slov zabránit nepříjemným situacím a dotěrným zásahům do rodinného života, jež se množí zejména v období vánočních svátků a zimních prázdnin, které královská rodina tradičně tráví v norfolkské rezidenci Sandringham. Její okolí a příjezdové cesty proto budou po celou dobu pobytu monitorovány.

Nedávno se ku příkladu na veřejnosti objevily snímky královnina manžela a vévody z Edinburghu prince Filipa, nelegálně pořízené v okolí víkendového domu Wood Farm, jež patří k sandringhamské rezidenci. Ty však byly jen pomyslnou poslední kapkou do poháru královniny trpělivosti. Alžběta II. je podle svých vyjádření rozlícená zejména kvůli pronásledování fotoreportérů, jimž musí dennodenně čelit její vnoučata.

Od Diany ke Kate Middletonové Počet mediálních útoků směřovaných na sedmadvacetiletého prince Williama a o dva roky mladšího prince Harryho se podle vydavatelky časopisu královské rodiny Majesty Magazine Ingrid Sewardové v poslední době výrazně zvýšil. „Všichni teď touží po snímcích ze soukromí Williama a jeho přítelkyně Kate či Harryho a jeho partnerky Chelsy,“ uvedla.

Sám princ William již vedl ve věci pronásledování Kate Middletonové paparazzii právní spory. Počínání bulvárních fotoreportérů během oslav Katiných pětadvacátých narozenin v roce 2007 otřáslo britskou společností, neboť nápadně připomnělo události předcházející smrti Williamovy matky, waleské princezny Diany.

V návaznosti na výzvy královny Alžběty II. přednesla její tisková mluvčí Samantha Cohenová spolu s právním zástupcem princů Williama a Harryho Geraldem Tyrrellem oficiální výhrady královské rodiny k předsedovi britské Tiskové komise pro posuzování stížností (PCC). Ten se má celou věcí zabývat v následujících dnech. Královská rodina požaduje, aby bylo jakékoliv nelegální pořizování fotografií a dotěrné pronásledování jejích členů bez oficiálního svolení právně posuzováno jako „obtěžování“ (pro nějž britský právní systém užívá pojmu „harassment“).

***

Paparazzi Odkud se vzal termín? Podstatné jméno „paparazzi“ pochází z italštiny, v jednotném čísle zní v originále „paparazzo“. Výraz je novotvarem převzatým z filmu Federica Felliniho Sladký život (1960), v němž nese příjmení Paparazzo postava dotěrného novináře. Termín dnes slouží jako hanlivé označení pro bulvární fotoreportéry, kteří pronásledují osobnosti v soukromém životě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!