Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

O vízech do Česka rozhoduje mafie. Zpravodajci upozorňují na problém roky

Česko

  11:56
PRAHA - Česká republika má problémy s vízovou mafií, který od roku 2009 nedokázala vyřešit. Zpravodajci už poněkolikáté v řadě upozorňují ministerstvo zahraničí, že systém pro udělování víz Visapoint je zranitelný. Ministerstvo ale kritiku odmítá. Prý udělalo pro zabezpečení dost. Praxe ukazuje něco jiného.

Schengenský prostor. foto: Shutterstock

Organizované gangy zneužívají omezený počet volných termínů, mezi nimiž si může žadatel o vízum vybrat. Jednoduše si jich většinu zaregistruje vízová mafie, které pak termíny přeprodávají skutečným zájemcům za stovky euro. „Nejvyšší částka, kterou jsem viděl, byla tak 400 euro,“ tvrdí Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Už od roku 2011 je služba Visapoint, díky které si cizinci mohou zarezervovat termín pro žádost o udělení pobytového povolení, pod zvýšeným dohledem Bezpečnostní informační služby (BIS). Zpravodajci každý rok upozorňují na zranitelnost systému - výjimkou není ani aktuální výroční zpráva za rok 2014.

Falešné pasy v akci. Ukrajinci a Albánci s nimi prchají do Británie

BIS sice uznává, že ministerstvo zahraničí udělalo v zabezpečení pokroky. „Zavedení několika funkcionalit přineslo dočasné zlepšení,“ tvrdí zpráva. „Někteří zprostředkovatelé však na tuto úpravu systému zareagovali, přizpůsobili se jí a i nadále informační systém Visapoint zneužívají k vlastnímu obohacení,“ upozorňují dále zpravodajci.

Ukrajinci a Vietnamci bojují s rozebranými termíny na službě Visapoint.

Ministerstvo kritiku odmítá. Visapoint je prý jeden z nejlépe chráněných systémů ve státní správě. „V roce 2014 byla provedena kompletní revize,“ upřesnila mluvčí resortu Michaela Lagronová. Zabezpečení, které by se líbilo BIS prý není ani technicky možné.

Aby nemohl místa obsazovat robot, je systém chráněný kódem captcha. Jedná se o slovo či směsici znaků, které musí uživatel při registraci opsat, aby potvrdil, že dokument vyplňuje skutečně člověk. „Jedná se o standardní a nejúčinnější ochranný prostředek proti zmíněným útokům,“ dodává Lagronová.

Realita je ale jiná a problémy i nadále přetrvávají. Trápí především Ukrajince a Vietnamce, na jejichž územích se byznys s termíny rozmohl nejvíce. Podle Rozumka z Organizace pro pomoc uprchlíkům nedělá ministerstvo pro zlepšení situace dost. „Není tam žádný posun,“ shrnul současný stav Visapointu. Jsou zaznamenány i případy, kdy se běžný občan Ukrajiny snažil oficiální cestou zaregistrovat i tři měsíce.

Co je Visapoint?

Jedná se o internetový systém ministerstva zahraničí ,prostřednictvím kterého se žadatel o vízum může registrovat k podání všech žádostí o pobytová oprávnění.

Cílem systému Visapointu je zejména rovný a spravedlivý přístup ke každému cizinci (žadateli o vízum), zajištění stejných podmínek pro podání žádostí o pobytová oprávnění na zastupitelském úřadě, zvýšení efektivity vízového či pobytového procesu a v neposlední řadě pohodlí samotného žadatele,“ popisuje systém ministerstvo na oficiálních stránkách.

Kritikem Visapointu je i Kancelář veřejného ochránce práv. Ta eviduje každý rok několik desítek stížností od cizinců, kteří mají s registrací termínů problém.

„Máme prokázáno, že i několik měsíců se cizinci v některých zemích zejména Vietnam, Rusko, Ukrajina a Kazachstán nedaří zajistit si termín pro podání žádosti, a to i v případě těch cizinců, kteří mají na povolení k pobytu právní nárok,“ popsala Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana.

Za správou systému stojí firma AbsolutNET a ministerstvo neplánuje, že by správce do budoucna změnila.. „Automatizované registrace ve Visapoint nejsou možné,“ tvrdí zakladatel společnosti Zdeněk Plachý a upozorňuje, že Visapoint nebyl nikdy prolomen hackery.

K rezervaci termínů však nemusí vízové mafie používat žádné sofistikované techniky. “Nejspíš u Visapoint sedí celý den a zkouší, zda se neuvolnil nový termín,“ popisuje Plachý jednu z možností . „Stížnosti na aplikaci Visapoint se nejspíš týkají omezeného množství volných registrací, daných možnostmi ambasád a zastupitelských úřadů. Tento problém ovšem není v naší gesci a netýká se systému,“ dodává.

Ztráta suverenity

Vízové mafie podle bezpečnostního analytika Petra Pojmana připravují Českou republiku o suverenitu, neboť stát už úplně nerozhoduje v některých případech o tom, kdo může a kdo ne, vstoupit na jeho území. „Dostat se do systému Visapoint je totiž pro běžného uživatele na Ukrajině skoro nemožné,“ píše ve své práci o Ruském a ukrajinském organizovaném zločinu z roku 2013.

Situace se ale podle něj v některých částech začala pozvolna lepšit. „Když jsem to zkoušel naposledy v Bělorusku, tak to fungovalo malinko lépe,“ připouští. Přesto by se neměla síla organizovaného zločinu podceňovat. „Jestli si někdo myslí, že mafie nesežene vízum, tak je naivní. V Moskvě se například dají sehnat i bez návštěvy konzulátu. Problém spíš mají lidé, kteří chtějí vycestovat legálně, ale nemohou doložit třeba své příjmy,“ popsal Pojman.

Oficiální statistiky o zneužívání vízového systému rusky mluvící mafií podle Pojmana ale zatím neexistují. „Zkušenost s využitím jejich služeb má ale značná část lidí,“ dodává analytik.

Systém Visapoint česká diplomacie spustila v roce 2009 pro 16 zemí s cílem usnadnit registraci cizinců a podání žádostí o různé typy víz. Jak ale upozornila Česká pozice, už v roce 2011 se o portál začala zajímat BIS. Kvůli Visapointu také Česko čelilo i hromadné žalobě, kterou v roce 2011 podala devadesátičlenná skupina Mongolů. Problémem se zabývá intenzivně také kancelář ombudsmana.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč