Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když se alzheimer spikne s antiklimaxem...

Česko

Závěrečný díl filmové trilogie podle Stiega Larssona je tak vzrušující, jak asi může být snímek, který se z větší části odehrává na poradách

Celkem sedm hodin divákova života odkrojí adaptace populární detektivní trilogie Stiega Larssona. Série, jež nezačala nijak zvlášť dobře a pokračovala mnohem hůř, se v poslední části uvelebila na dně. Divákovi bažícímu po nějakém tom nordickém vzrůšu lze jako hodnotnější náhradu doporučit zpomalený záznam curlingového přáteláku.

Dívka, která kopla do vosího hnízda bezprostředně navazuje na závěr druhé části Dívka, která si hrála s ohněm. Mysteriózní a geniální hackerka a vůbec všeobecně ostrá Lisbeth Salanderová (Noomi Rapaceová) je v nemocnici, kde se léčí z následků konfrontace se svým démonickým taťkou - přeběhnuvším sovětským rozvědčíkem a násilnickým gangsterem Zalaščenkem - a nevlastním bratříčkem, albínským vraždícím golemem s intelektem značně prošoupané podrážky. Lisbethini nepřátelé jsou ale mocní, z legitimní sebeobrany (prostřílená chuděra se musela vyhrabat z hrobu!) udělali pokus o vraždu a neohroženou hrdinku čeká soud.

Ti nepřátelé jsou mocní a všehoschopní, konkrétně se jedná o skupinky vysoce postavených seniorů, kteří - pokud zrovna nejsou u doktora - kují pikle a rozehrávají ďábelské hry. Míru jejich bezskrupulóznosti a logistického génia vystihuje situace, kdy do nemocnice vyšlou značně sešlého zabijáka, který, jsa postaven před vskutku fatální překážku (stolkem na kolečkách zevnitř zapřené dveře, jež se otevírají ven), kapituluje a ustřelí si hlavu (rozcákne se to pěkně). Fanoušci bezděčné legrace by ale měli svoje očekávání raději brzdit. Ve filmu Daniela Alfredsona jde totiž především o ty porady.

Senioři z tajemné Sekce se radí jak na statečného novináře a Lisbethina ochránce Mikaela (Michael Nyqvist), stateční novináři se radí mezi sebou, stateční novináři se radí s hodnými příslušníky švédské tajné služby, zlovolní senioři se radí s kariéristickým státním zástupcem. Šéfredaktorka dostane e-mail, nejdřív o tom pomlčí, pak se ale poradí. Lisbeth se radí s doktorem. Všichni by se měli poradit s doktorem. Senioři občas naplánují nějakou zoufale hloupou akci a albínský golem někoho zabije, čímž se letargicky markýruje jakési dění. Švédi mají pověst pečlivých lidí, ale konspirace na vládní úrovni flákají naprosto neuvěřitelně. Všechny ty úmorné diskuse se točí kolem věcí zcela evidentních, v závěru filmu není odhaleno nic, co by nebylo známo prakticky na začátku, při „pátrání“ po pravdě nestojí hrdinům v cestě překážky hodné toho označení. Filmové zpracování Larssonových knih staví diváka před jedinou otázku: Čím to, že je předloha tak populární? Asi za tím bude nějaká konspirace...

***

Dívka, která kopla do vosího hnízda

Švédsko 2009 Režie: Daniel Alfredson Hrají: Noomi Rapaceová, Michael Nyqvist a další

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?