Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Když se vám ozvou z Hradu

Česko

ARCHIV

Tak tu máme zase 28. říjen a pan prezident bude rozdávat řády a vyznamenání. Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu se stal jedním z těch rituálů, které jsou již tak vyprázdněné, že nikdo nepátrá po jejich smyslu. Ale k čemu je udělování - a přijímání - metálů vlastně dobré?

Z hlediska státu, jehož úkolem je trvat, ta otázka postrádá smysl. Vyznamenání a řády se udělují prostě proto, protože se udělovaly. Nejvyšší české vyznamenání - Řád bílého lva -vzniklo na konci roku 1922. Dnešní český stát se hlásí svými symboly k československé tradici, ale prezidentská kancelář na svých internetových stránkách pro jistotu uvádí pouze ty, kteří byli vyznamenáni po roce 1992. Řád bílého lva první třídy s řetězem, což je vůbec nejvyšší forma řádu určená jen hlavám států, však získalo mnoho pozoruhodných výtečníků, například tito masoví vrazi: Stalin (1945), Chruščov (1964), Castro (1972), Brežněv (1973), Háfiz Asád (1975), Kaddáfí (1978), Honecker (1987), Ceausescu (1987), Haile Mariam (1987), Arafat (1989).

Stejně jako prezidentské milosti jsou řády a vyznamenání reliktem feudální společnosti. Nepřekonatelným sběratelem nejvyššího československého vyznamenání byl ostatně íránský autokrat Muhammad Rezá Šáh Pahlaví, který získal Řád bílého lva celkem třikrát, a to z rukou Edvarda Beneše (1943), Antonína Novotného (1967) a Gustáva Husáka (1977).

Zatímco v současné době se udělují jen dva řády, kromě Bílého lva ještě Řád Tomáše Garrigua Masaryka, komunistický režim byl řády a vyznamenáními přímo posedlý. Jistě si vzpomínáte na Řád socialismu, Řád Klementa Gottwalda, Řád republiky, Řád práce, Řád Vítězného února, Řád rudé hvězdy práce, na obrovské množství vyznamenání a čestných titulů všeho druhu, Zasloužilým lékařem a Vzorným učitelem počínaje a Čestným titulem Letec-kosmonaut ČSSR konče. Masové udělování řádů, vyznamenání a titulů minulým režimem bylo zapsáno hluboce v jeho ideologii, která pohrdala finanční motivací. Jak všichni dobře víme, komunisté obnovili feudální poměry i v mnoha dalších oblastech. Vraťme se ale k úvodní otázce, jaký smysl má řády přijímat. K tomu, abychom vzali vyznamenání tohoto typu vážně, musíme uvěřit fikci v „metafyzický“ charakter státu. Tedy tomu, že stát nejsou naši horší bližní ukájející své bezbřehé ambice v politických zápasech se sobě podobnými, ani byrokraté, kteří jim bez reptání slouží, ale nějaká nadpozemská a po výtce pozitivní idea. Věřit této představě je však u nás z mnoha důvodů dost obtížné.

I ti, kdo představu o „matafyzickém“ charakteru státu nesdílejí, jsou však jen lidé. Feudální mentalita je v nás zakořeněna hlouběji, než jsme si ochotni připustit. Kdo by v sobě našel sílu odmítnout, když se mu ozvou z Hradu? Navíc takové vyznamenání, to je jedna z posledních věcí, kterou si u nás nelze jednoduše koupit (ale asi se dá dobře vysloužit). Takže hradní pán opravdu nemusí mít strach, že by jednou neměl komu medaili připnout.

O autorovi| PETR ZÍDEK, redaktor LN

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...