Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ke kácení stromů na zahradách nebude třeba povolení. Ochránce novela děsí

Česko

  12:00
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí chce dovolit lidem porážet jakékoli stromy na jejich zahradách bez posvěcení úřadů, což dosud není možné. Ekologové se bojí živelného kácení, které prý změní ráz okolní krajiny.

Pokácená lípa foto: Ivana Ježková

1. Za jakých podmínek bude možné porazit strom na vlastním pozemku?
Novela vyhlášky je v současnosti v připomínkovém řízení. Začátek její platnosti ministerstvo životního prostředí plánuje na začátek letošního července. Zatímco nyní platí, že k poražení stromu, který má ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod větší než 80 centimetrů, je třeba povolení příslušného úřadu, od léta to bude pro vlastníky zahrad jednodušší. Stačí, aby na pozemku stál rodinný či bytový dům – a nechyběl plot. Pak budou moci vlastníci kácet bez povolení, svůj záměr úřadu pouze oznámí.

2. Co v současnosti vlastníkovi pozemku hrozí, když kácí potají a někdo jej udá?
Při udělování pokut za nepovolené vykácení rozhoduje třeba to, jestli jde o první takový přestupek majitele pozemku. Kromě finanční pokuty mohou být ve správním řízení přikázána i náhradní opatření jako třeba náhradní výsadba. Pokud člověk pokácí jednu dřevinu, hrozí mu maximální pokuta dvacet tisíc korun, jestliže jde o skupinu dřevin (tři a více), je nejvyšší penále sto tisíc korun. Každá z částek se zvyšuje na dvojnásobek, pokud kácení proběhlo na chráněném území.

3. Je plán ministerstva zneužitelný? Jaké může mít na kácení stromů dopady?

Podle některých ekologů a úředníků má novela vyhlášky řadu úskalí. „Dovedu si představit zneužitelnost formulace,oplocený a nepřístupný veřejnosti‘. To lze provést například plůtkem, na který nebude třeba stavební povolení,“ říká Eva Bártková, vedoucí odboru životního prostředí na úřadě v Novém Jičíně. Ekologové se obávají, že vyhláška vlastníky pozemků vyprovokuje  i k častějšímu a také zbytečnému kácení. Může se prý stát, že se lidé začnou zbavovat stromů jen proto, aby si na podzim ušetřili hrabání listí.

Jak se válčí o stromy - grafika

4. Jak novou vyhlášku hodnotí obce?
Obce k ministerskému předpisu zaujímají rozporuplné postoje. Některé novelu vítají – například proto, že úředníkům i majitelům zahrad ubude administrativní zátěž, jiné poukazují na nedostatky. „Známe mnoho případů, kdy se v zahradách nachází velmi cenné dřeviny, které by novelizací vyhlášky zcela ztratily svoji ochranu,“ upozorňuje třeba Linda Tomeszová ze sokolovské radnice. Podle ní by bylo vhodné ve vyhlášce upřesnit, na které druhy dřevin není povolení ke kácení nutné. Podle Evy Bártkové Z Nového Jičína navíc nové znění vyhlášky „degraduje zavedenou praxi respektovat při kácení dobu vegetace“.

5. Jaká pravidla pro kácení stromů platí v zahraničí? Jsou stejná nebo přísnější?
Například v Německu není možnost kácení stromů na vlastní zahradě zákonem upravena. Každý městský úřad se může rozhodnout, zda si majitel zahrady musí ke kácení stromů vyžádat povolení, nebo ne. A podoba těchto městských vyhlášek se liší případ od případu. Vlastní pravidla má i Rakousko. Třeba ve Vídni si majitel pozemku musí vyžádat úřední povolení při kácení jakéhokoliv vzrostlého stromu. Kdo vyhlášku poruší, může dostat pokutu od 700 eur výše. V případě, že by vlastník pokácel více než dvacet stromů najednou – a bez povolení – hrozí mu až půlroční vězení.

6. Týká se novela vyhlášky i alejí? Jak upravuje kácení stromů v nich?
Ministerstvo životního prostředí doufá, že když nyní ve vyhlášce nově definovalo alej, budou stromořadí podél cest víc chráněna před silničáři. Vyhláška výslovně říká, že ke kácení alejí bude třeba povolení úřadů.

7. Je možné pokácet památný strom? A pokud ano, za jakých okolností?
Poškodit památný strom, a tedy i pokácet ho, je zakázáno zákonem o ochraně přírody a krajiny. Povolit výjimku z tohoto zákazu je možné jen „ve veřejném zájmu“. Ze stejných důvodů – například pokud je strom v havarijním stavu a ohrožuje okolí – mohou úřady ochranu této dřeviny zrušit.

8. Až začne platit vyhláška, bude možné na vlastní zahradě pokácet i staletou lípu?
Majitel zahrady už nebude muset brát ohled ani na stáří stromu – pokud nepůjde o památný strom. Rozhodne-li se jej pokácet, nikdo mu v tom nezabrání. Ministerstvo však obavy nemá: „Předpokládáme, že pokud má někdo na zahradě staletou lípu, důkladně možnost jejího pokácení zváží a pokácení bude pouze krajním řešením,“ píše mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!