Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokuty za odlišné hlasování poslanců ANO? To už je na hraně, míní ústavní expert

Volební lídři a podporovatelé hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební lídři a podporovatelé hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. | foto: ČTK

PRAHA Ústava říká, že poslance nelze postihnout za to, jak ve sněmovně hlasoval. Peněžitá pokuta je však přesně to, co čeká nové poslance hnutí ANO, pokud se rozhodnou hlasovat jinak, než rozhodl klub, a předem to neoznámí. Uvádí to kodex poslanců ANO. Zda se dokument dostává do sporu se zákonem, zjišťoval server Lidovky.cz u ústavního experta Marka Antoše.

Lidovky.cz: Kodex hnutí ANO zavazuje poslance, že během volebního období nepřestoupí do jiného politického klubu. Není ale tento závazek v rozporu se zákonem? Ústava o vázaném mandátu nic neříká.
Je potřeba rozlišovat, co je to za dokument. Pokud je to dokument, který lze považovat za morální apel na poslance, nebo něco, k čemu se dobrovolně v rovině morálního závazku přihlásí, tak proti tomu nelze nic namítat. Ale právní závaznost to nemá. Jak jste řekla, ústava pracuje s volným mandátem. Proto kdyby se poslanec rozhodl přestoupit do jiného klubu, tak mu v tom prostě nemůže nikdo bránit.

Kodex poslanců ANO

Přečtěte si "Etický kodex poslance politického hnutí ANO 2011" v plném znění, najdete ho ZDE.

Lidovky.cz: Ještě o něco dále jde kodex v otázce jednotného hlasování - pokud se klub usnese, jak bude o určitém bodu hlasovat, musí to všichni poslanci respektovat, popř. nahlásit jiný postoj šéfovi klubu. Ústava ale říká, že při výkonu mandátu nesmí být poslanec vázán žádným příkazem...
Nelze se zlobit na poslanecké kluby, a to není jen případ ANO, že se snaží hledat nějakou jednotu v tom, jak hlasují. Snaží se, aby vznikla nějaká stranická disciplína. Ale pořád je to v rovině neformálního dokumentu, který nelze právně vynucovat. Takže opět platí to samé: pokud se poslanec rozhodne hlasovat jinak, nelze mu v tom zabránit.

ČTĚTE VÝMĚNU NÁZORŮ: Babiš vs Kalousek

Lidovky.cz: Za porušení kodexu ale hrozí poslancům ANO pokuta ve výši měsíčního platu (asi 52 tisíc Kč). Ústava ovšem říká, že nelze pokutovat poslance za to, jak hlasují. Jde strana v tomto bodě za hranu?
Je to zhruba na úrovni toho, když budete mít nějaký spolek a ten si řekne, že každý, kdo přijde na schůzi pozdě, zaplatí pět korun do kasičky. To  nepochybně ničemu nevadí. Pokud to pomáhá udržet nějakou disciplínu ve spolku, tak to je asi v pořádku. Ovšem v okamžiku, kdy by někdo přišel pozdě a tu pětikorunu nechtěl zaplatit, tak bude dost obtížné to po něm vymáhat soudně. A stejně to bude v tomo případě. V okamžiku, kdy by došlo k tomu, že by poslanec odmítl pokutu uhradit, tak si já osobně nedovedu představit, že by bylo možné po něm peníze vymáhat soudně.

Jak je to v ústavě

Článek 26

  • Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.

Článek 27

  • (1) Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech.

Lidovky.cz:  Jak se vy osobně díváte na zavádění etických kodexů politických stran, které mají tendenci upřesňovat výkon mandátu? Jsou podle vás k užitku, nebo spíš ke škodě?
Sousloví etický kodex bylo dost zprofanováno tím, co si do něj napsala jiná politická strana. Pokud se nepletu, bylo v něm dáno i to, že úplatky nesmějí přesahovat určitou částku. To je samozřejmě problém toho sousloví, ale jinak mi kodexy nevadí. Myslím, že je dobře, když dochází k samoregulaci na úrovni politických stran. Ne všechno má být napsáno v zákoně. To, jak politické strany a jejich zástupci vystupují, by mohlo být něco, co ovlivní voliče při hodnocení jejich práce. A pokud přijmou kodex, v němž si slíbí, že nebudou mluvit sprostě a chovat se slušně ve sněmovně, tak myslím, že to není nic, co bychom měli považovat za nepatřičné. Ale mám-li říct svůj názor, pokuty za hlasování jinak, než chce klub, považuji spíš za něco, co je na hraně. Ale jak už jsem říkal, z právního hlediska to není problém, protože to není právně vymahatelný dokument.

Poslanci budou přispívat na klub

Kodex poslanců ANO miliardáře Andreje Babiše (vlastník společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz) podepsali všichni poslanci hnutí.

Kodexem chce hnutí zajistit loajalitu svých poslanců a jednotné vystupování klubu ve sněmovně. Kromě bodů uvedených v rozhovoru apeluje kodex i na morálku a slušné chování. Zakazuje také poslancům zaměstnávat jako své asistenty rodinné příslušníky. Poslanci ANO také musejí měsíčně posílat část náhrad na chod klubu, konkrétně 7000 korun.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...