130 let

Keflavík jako výspa západu

Česko

REYKJAVÍK Vojenské letiště Keflavík sloužilo donedávna jako jedno ze zařízení NATO.

Zařízení začalo fungovat během druhé světové války, poté co Britové podnikli na Island invazi. Island totiž do té doby razil politiku neutrality.

Když ho v roce 1939 požádala německé letecká společnost Lufthansa o přistávací právo pro lety přes Atlantik, rozhodl se Island žádosti nevyhovět. Stejně tak učinil i v případě Británie, která Island požádala o stejnou věc, a to z důvodu, aby mohla chránit životně důležité zásobovací cesty v Severním Atlantiku poté, co Německo obsadilo Norsko a Dánsko. Právě proto se Británie rozhodla k invazi a v květnu téhož roku ho obsadila. Díky dohodě mezi USA, Británií a Islandem vznikla tripartitní smlouva, která spojencům umožnila vytvoření základny na ostrově.

První ranvej byla postavena v roce 1942 a v roce 1943 byly zprovozněny všechny ranveje o celkové délce 2000 metrů. Základna sloužila jak pro zásobování, tak pro podporu spojenců během války a zároveň jako ochrana Islandu, na který německé jednotky jednou za čas podnikaly útok. Americké jednotky opustily základnu v květnu 1947, aby se s příchodem studené války v roce 1951 zase vrátily.

Tehdy základna sloužila jako součást ochranného valu proti Sovětskému svazu.

I po rozpadu celého východního bloku zde americká stálá jednotka zůstala a opustila ho až 8. září 2006. V roce 2008 nabídl islandský prezident základnu k pronájmu Rusku, přestože jako prezident k tomu neměl politický mandát. Jeho akce se tak setkala s celosvětovým odporem. Nově by měla základna sloužit jako soukromé výcvikové středisko pro bojové letouny.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás