19. března 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Kellnerově rezidenci se otvírá klinika. Aktivisté to zkazili, chtěl jsem školu, stýská si starosta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
V rezidenci Hadovka nechá český miliardář Petr Kellner otevřít zdravotnické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rezidenci Hadovka nechá český miliardář Petr Kellner otevřít zdravotnické... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA V průběhu jara přibude v Praze nové zdravotnické zařízení. Otevře se v části letohrádku Hadovka, jenž přiléhá k pozemku po bývalém hotelu Praha v Dejvicích. Vznikne v něm šest ambulancí firmy Canadian Medical ze zdravotnické sítě EUC, již v minulosti vlastnila a rozvíjela skupina PPF Petra Kellnera. Ve spodní části prostranství po zbouraném hotelu se pak počítá s vybudováním veřejné galerie a dětského hřiště.

„Klientům poskytneme primární péči v podobě praktického lékařství, pediatrie a gynekologie. Dále ji doplníme o péči specialistů rehabilitační medicíny, fyzioterapie, dermatologie a psychologie a psychiatrie,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí EUC Dita Fuchsová s tím, že se centrum otevře v dubnu. „Bude sloužit jako ambulantní zařízení s rozšířením o zmíněné psychoterapeutické centrum a ordinaci rehabilitační medicíny a fyzioterapie,“ podotkla.

Lékařský tým se dává dohromady, péči má zajistit minimálně deset lékařů. Klinika míří z půli na zahraniční klientelu. Dejvice jsou proslulé tím, že tam pobývá hodně cizinců. Zařízení chce současně vyjít vstříc domácím pacientům požadujícím nadstandardní služby. Investice spojená s proměnou části rezidence Hadovka na kliniku dosáhla výše několika desítek milionů korun.

Letohrádek koupila v roce 2013 Kellnerova společnost Open Gate. V minulosti objekt sloužil jako kanadské velvyslanectví, mimo jiné podléhá památkové ochraně. Stavební úpravy se tomu musely uzpůsobit. „Jsou dělané s citem ve spolupráci s památkovým ústavem, aby pronajaté prostory vyhovovaly podmínkám ambulantního zařízení,“ sdělila už dříve k projektu serveru E15 vedoucí lékařka Canadian Medical Barbara Taušová.  

Klíčový rok pro rozvoj medicínské firmy

Hadovka se stane pátou klinikou Canadian Medical v hlavním městě, stávající čtveřice se nachází v Praze 4, Praze 5 a Praze 6. Společnost považuje letošní rok pro svůj rozvoj za klíčový. „Otevíráme kliniku na Waltrovce, čeká nás otevření páté kliniky Hadovka a na konci roku se veleslavínská klinika přesune do nově postavených prostor hned vedle stanice metra Veleslavín,“ podotkla mluvčí Fuchsová.

Pro Hadovku Kellnerova firma původně počítala s jiným využitím. Měla se stát součástí areálu základní školy a osmiletého gymnázia, výstavbu jejich hlavní budovy Kellnerova nadace The Kellner Family Foundation plánovala na místě po bývalých garážích hotelu. Jenže loni na podzim v průběhu řízení o potřebných povoleních od svého záměru ustoupila, zdůvodnila to nepříznivým legislativním klimatem.

Bývalý Hotel Praha.
Takhle měla podle původního plánu vypadat prestižní soukromá škola Open Gate...

„V České republice se stále více omezuje možnost vzniku nových soukromých gymnázií, kdy například vládní strategie rozvoje středního školství nepočítá s jejich další podporou. Za této situace je mnohem reálnější uskutečnit projekt na vybudování veřejně přístupného neziskového kulturního prostoru,“ uvedla nadace.

Starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi aktuální využití Hadovky nevadí, kvituje ho s povděkem. Preferoval ale původní záměr školy, jeho krach přikládá aktivitě Spolku pro Hanspaulku. „Škoda, že se najdou lidé, kteří neváhají zablokovat projekty na výstavbu tak bohulibých věcí, jako jsou školy, a investoři pak jsou nuceni hledat náhradní projekty, které jsou ale jen náplastí na projekt zmařený jedním vyděračem,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

‚Proti škole jsme se neodvolávali‘

Starostovu interpretaci odmítá předseda spolku Michael Pokorný, který jinak působí jako asistent náměstka pražské primátorky Petra Dolínka. Účast v řízení připouští, ale podle svých slov vznesl jen dílčí připomínky. „Proti projektu školy jsme odvolání nepodávali, jen jsme v námitkách při veřejném projednání upozornili na nevhodné dopravní řešení příjezdu i odjezdu vozidel ke škole zejména v ranních hodinách,“ sdělil pro Lidovky.cz.

ZdravotnickÝ holding

Firma Canadian Medical je součástí holdingu EUC, který v roce 2009 pod názvem Euroclinicum koupila a poté rozvíjela PPF Healthcare Petra Kellnera.
V roce 2011 ji získal maltský investiční fond Tuffieh Funds SICAV, jemuž šéfuje bývalý šéf strategického obchodního rozvoje PPF Jan Blaško.
EUC dnes představuje největší síť ambulantních klinik v zemi, sdružuje 27 zdravotnických zařízení, 19 lékáren a 14 laboratoří. Dohromady zaměstnává 1830 lidí. 
Na podzim 2017 vydala EUC jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun.

Na parcele původně určené pro školu a gymnázium nakonec Kellnerova nadace zřídí veřejně přístupnou venkovní galerii a dětské hřiště. Galerii vytvoří osm soch a zahradních kompozic britského sochaře Tonyho Cragga, které jsou v majetku Kellnerovy PPF Art. Jak daleko se tento projekt nachází, není jasné. „Začneme stavět, jakmile bude dokončen projekt a získána potřebná povolení. Nyní pracujeme na architektonickém řešení,“ sdělila jen serveru Lidovky.cz mluvčí skupiny PPF Zuzana Migdalová. 

Hlavní část plochy, kde stával samotný hotel Praha, je pro veřejnost uzavřená a využívá se pro soukromé účely. Hotel šel k zemi v červnu 2014, byznysmen ho koupil rok předtím i se zmíněnou rezidencí Hadovka. Likvidaci hotelu předcházela vzrušená debata odborné i laické veřejnosti. Některé hlasy stržení objektu kvitovaly s povděkem, oponenti naopak litovali ztráty architektonicky unikátní stavby. 

  • 12Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz