Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kellner zavrhl značku ECM

Česko

PPF přejmenuje svou realitní divizi. Nese totiž jméno developera ECM, který je v insolvenci

PRAHA Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera se rozhodla odstranit označení ECM z názvu své realitní divize. Vadí jí totiž častá záměna jejích firem s developerem ECM Real Estates Investment, který se dlouhodobě potýká s problémy a rozhodnutím soudu se ocitl v insolvenčním řízení.

Současný PPF ECM Holding je společným projektem Petra Kellnera a majitele ECM Group Milana Janků, který do něj převedl část svých aktiv. Právě často skloňovaný developer ECM Real Estates Investments však do tohoto holdingu nepatří.

„Důvodem přejmenování společností je jejich častá záměna ze strany klientů, obchodních partnerů i médií s firmami ze skupiny ECM Group, zejména s ECM Real Estate Investments. PPF chce tímto krokem dát zřetelně najevo, že jako skupina není s ECM Real Estate Investments jakkoli majetkově propojena,“ komentoval to mluvčí PPF Milan Tománek.

Skupina PPF proto podle ČTK již zahájila proces přejmenování svých organizací pro správu nemovitostí a developerské projekty v Česku, Rusku a dalších zemích. Jejich jednotným označením se do budoucna stane název PPF Real Estate. Tržní hodnota aktiv spravovaných touto společností se blíží částce 1,2 miliardy eur, což představuje asi 29 miliard korun. Problémová ECM je v insolvenci Akcie developera ECM na konci minulého týdne zažily další výrazné oslabení o 4,25 procenta. Stalo se tak poté, co Městský soud v Praze s firmou zahájil insolvenční řízení na základě návrhu Burzovní společnosti pro kapitálový trh. Hodnota akcií se nakonec propadla až na 122,41 koruny.

Burzovní společnost pro kapitálový trh vlastní dluhopisy ECM za přibližně deset milionů korun a u soudu se domáhá 234 tisíc korun z nezaplacených úroků. Ve stejnou dobu přitom valná hromada držitelů dluhopisů v cizích měnách podpořila návrh, který má být základem budoucí restrukturalizace firmy. Investoři zatím nebudou požadovat předčasné splacení dluhopisů. „Vzhledem k tomu, že zejména mezi držiteli korunových dluhopisů se jedná o velmi pestré spektrum věřitelů, je přirozené, že ne se všemi věřiteli bylo možné dosáhnout konsenzuálního řešení ve stadiu vyjednávání, v jakých se nyní společnost a držitelé dluhopisů nacházejí,“ uvedli manažeři ECM Milan Janků a Antonín Jakubše ve společném prohlášení.

Mezi dalšími věřiteli ECM Real Estate Investments jsou podle insolvenčního návrhu mimo jiné i Česká spořitelna, Volksbank CZ, Raiffeisenbank, pojišťovna Uniqa nebo investiční skupina Wood&Company. V polovině letošního roku měla společnost bankovní úvěry ve výši přibližně 2,6 miliardy korun. K tomu je třeba připočíst korunové dluhopisy za 772 milionů korun a dluhopisy v cizích měnách za 81,1 milionu eur, tedy asi dvě miliardy korun. Ztráta za letošní první pololetí dosáhla 41,1 milionu eur, přičemž loni to ve stejném období bylo 18,6 milionu eur. Výsledky za třetí čtvrtletí má firma oznámit v úterý 16. listopadu.

Graf

JAK KRIZE ZAMÁVALA S AKCIEMI ECM

Cena akcií ECM na pražské burze (korun za akcii)

7. 12. 2006 - Zahájení obchodování s akciemi ECM na burze.

Duben 2007 – Akcie od počátku obchodování na burze vyrostly o více než 50 procent. Začíná však první fáze hypoteční krize v USA.

Únor 2008 – Developeři se potýkají s problémy. Erste Bank snižuje cílovou cenu akcií z 1880 na 1380 korun, nadále však radí nakupovat.

Srpen 2008 – Pololetní výsledky ECM jsou opět zklamáním. Akcie společnosti za poslední rok ztratily 70 procent hodnoty.

23. 3. 2009 – Za rok 2008 vykázala firma nečekaně vysokou ztrátu 2,5 miliardy korun.

28. 4. 2010 – ECM oznamuje za rok 2009 ztrátu 62,27 milionu eur (přes půl druhé miliardy korun), celková hodnota aktiv klesla o polovinu.

5. 11. 2010 – ECM je v insolvenčním řízení, akcie klesají o 4,25 procenta.

Zdroj: Reuters

Hlavním projektem developera ECM je v současnosti výstavba výškové bytové budovy City Epoque na Pankráci (na snímku).

Autor: