Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kéž bychom přehráli Baník...!

Česko

Někteří lidé ho nazývají králem českého dabingu. Tvář Bohdana Tůmy zná málokdo, ale jeho hlas jste už určitě slyšeli. Tedy pokud jste si za posledních patnáct let pustili televizi.

Tůma propůjčil hlas širokému spektru postav. Od amerického teenagerského hrdiny Brandona Walshe z kultovního seriálu Beverly Hills 90210 přes české znění herců Jima Carreyho, Wesleyho Snipese a Denzela Washingtona až po obtloustlého sprostého Cartmana z animovaného South Parku.

Sám však na televizi moc nekouká. Až na pár výjimek, kterými jsou sportovní přenosy. Zvláště ty fotbalové a hokejové. „Oba sporty mám moc rád. A v obou fandím stejnému týmu - Spartě,“ říká rezolutně čtyřicetiletý dabér.

Spartu zbožňuje od dětství, přivedla jej k tomu rodina.

„Spartě fandil táta, ale nejzarytější příznivec byl děda,“ líčí Tůma. „Po škole jsem šel na pražskou konzervatoř, kde se také hodně fandilo Spartě,“ vypráví Tůma, který studoval třeba s Michalem Dlouhým či Danielem Landou.

Vysoká škola byla pro Tůmu tím správným impulzem k ještě většímu fanouškovství. „Od té doby nevynechám ani jeden domácí zápas hokejové a fotbalové Sparty. A občas jezdím i na venkovní zápasy,“ svěřuje se.

Hokejová Sparta mu letos radost neudělala, po dvou titulech tentokrát vypadla už ve čtvrtfinále s Libercem 0:4 na utkání.

„Zápasy prožívám, to vyřazení mě hodně mrzelo. Snad mi spraví náladu fotbalisté. Je to zatím takové na vážkách. Kéž by se nám podařilo teď přehrát Baník, pak pojedu do Liberce fandit, aby to dobře dopadlo,“ plánuje. Sport však jen pasivně nesleduje. „Pořád hraju hokej, florbal a částečně hokejbal. Ještě loni jsem s týmem Ekomia Devils vyhrál první pražskou ligu,“ připomíná skromně. Nejčastěji jej však uvidíte na některé pražské ledové ploše, jak s hokejkou prohání puk. „Chodím hrát za Olymp, což je herecký tým okolo Martina Dejdara. Sklouznu se i s kamarády autoprodejci, vymetám všechny pražské zimáky,“ směje se. Hokej jako odreagování Hokej bere hlavně jako vítané odreagování. „Když jste celý den zavřený ve studiu a stále děláte tu samou monotónní věc, tak se potřebujete někde vyblbnout.“

Sportu se nevyhnul ani při práci. „Daboval jsem spoustu sportovních filmů a dokonce i několik seriálů,“ povídá. V paměti mu utkvěl hlavně film Vzpomínka na Titány. „Mluvil jsem v něm Denzela Washingtona, který jako trenér fotbalového týmu Titánů přivedl do mužstva poprvé černochy. Dříve totiž americký fotbal hráli jen běloši.“

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat