25. července 2008 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KFC týrá kuřata, volali aktivisté

Aktivisté ze Společnosti na ochranu zvířat protestovali v Praze před pobočkou KFC (Kentucky Fried Chicken) proti způsobu velkochovu kuřat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté ze Společnosti na ochranu zvířat protestovali v Praze před pobočkou KFC (Kentucky Fried Chicken) proti způsobu velkochovu kuřat. | foto: ČTK

PRAHA Aktivisté ze Společnosti na ochranu zvířat protestovali v Praze před pobočkou KFC (Kentucky Fried Chicken) proti způsobu velkochovu kuřat. Akci pořádala mezinárodní organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Před pobočkou se shromáždili i zástupci dalších organizací, které se o práva zvířat zasazují.

Aktivisté chtějí, aby se lidé začali zajímat o to, jaký život brojler prožije, než se jim dostane na talíř. Kolemjdoucí měla v Jugoslávské ulici před pobočkou řetězce KFC na problém upozornit dívka ve žlutých bikinách zavřená v těsné kleci z pletiva.Aktivisté ze Společnosti na ochranu zvířat protestovali v Praze před pobočkou KFC (Kentucky Fried Chicken) proti způsobu velkochovu kuřat.

Účastníci protestu se převlékli za kuřata a drželi v rukou transparenty například s nápisy "KFC týrá kuřata." Vyjádření mluvčí KFC se získat nepodařilo.

Podle Společnosti pro zvířata, která se akce účastnila, se v Česku ročně zabije kolem 90 milionů brojlerů. "Před tím žijí v bezokenních výkrmových halách asi 40 dní. Mnoho z nich má obrovské zdravotní problémy, nemohou se hýbat, trpí zlomeninami. Další zranění utrpí při přepravě na jatka," řekla zástupkyně organizace Dita Michaličková.

Aktivisté požadují větší legislativní ochranu kuřat, tak aby například měla větší prostor. V současnosti se podle nich na jeden metr čtvereční musí vejít asi 19 brojlerů. EU v minulém roce schválila směrnici, která by měla platit v roce 2010. Podle Michaličkové se sice může stát odrazovým můstkem pro další zlepšování podmínek chovu kuřat, sama o sobě však velký pokrok neznamená.Aktivisté ze Společnosti na ochranu zvířat protestovali v Praze před pobočkou KFC (Kentucky Fried Chicken) proti způsobu velkochovu kuřat.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben řekl, že organizace na ochranu zvířat hrají pozitivní roli, když na témata upozorňují. "Ochránci zvířat a veterináři mají stejný cíl a tím je humánní chov zvířat," uvedl. Situace se podle něj v posledních letech zlepšuje a směrnici EU vnímá jako krok kupředu. Problémy ale mohou být v nečlenských zemích unie, podotkl.

Ochranáři tvrdí, že situace se může zlepšit, pokud o své stravě začnou lidé více přemýšlet. Zákazníci by se podle Michaličkové měli spíše zaměřit na kuřata z extenzivního chovu, kde se vykrmují alespoň 80 dní. Pokud se sníží poprávka po kuřatech z velkochovů, nebude důraz na tak rychlé šlechtění brojlerů, uvedla Michaličková. Podle ní maso z tohoto chovu ani pro člověka
není příliš zdravé.
Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.