Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KINA UVÁDĚJÍ

Česko

Zlatý kompas (USA) Podle oblíbené knihy Philipa Pullmana vznikla výpravná rodinná fantasy. Příběh dívky Lyry se odehrává v paralelním světě, v němž má každý člověk svého deamona, duši v podobě zvířete, které ho všude doprovází. Ve filmu Chrise Weitze si zahrála Nicole Kidmanová nebo Daniel Craig.

Hitman (USA/Francie) Podle úspěšné série počítačových her vznikl akční thriller o nájemném vrahovi, který křižuje východní Evropu a kosí jednoho za druhým. Pod snímkem, jehož styl má připomínat estetiku pc her, je podepsaný Xavier Gens. Dětsky naivní tvář propůjčil zabijákovi herec Timothy Olyphat.

Václav (ČR) Na motivy skutečných událostí vznikl příběh o vesnickém bláznovi, který si tak dlouho zahrává s trpělivostí druhých, až dojde k tragédii. Ve filmu režiséra Jiřího Vejdělka a scenáristy Marka Epsteina vytvořil titulní roli Ivan Trojan, výrazné výkony předvádí i Emília Vášáryová a Jan Budař.

Pan Včelka (USA) Počítačově animovaný snímek z produkce studia Dreamworks vypráví o včelákovi Barrym, který se vypraví odhalovat tajemství života do New Yorku. V rodinné komedii uslyšíme v českém znění Petra Rychlého, Hanu Ševčíkovou nebo Michala Dlouhého.

Holka na hlídání (USA) Scarlett Johanssonová si zahrála chůvu v romantické komedii zkřížené se satirou Holka na hlídání. Nesnesitelou matku hlídaného potomka hraje Laura Linneyová, jejího muže Paul Giamatti. Kouzelné kulisy propůjčil New York.

Persepolis (Francie) Podle komiksu, v němž zachytila své dětství v Íránu a dospívání v Evropě, natočila Marjane Satrapiová celovečerní animovaný snímek. Film, který osobitě, s nadhledem a humorem komentuje politický vývoj v Íránu, už má na kontě cenu z festivalu v Cannes.

Across the Universe (USA) Režisérka Julie Taymorová (Frida) je podepsaná pod originálním muzikálem, který kombinuje třicet písní Beatles v neobvyklých interpretacích, milostný příběh z šedesátých let a osobité vizuální pojetí.

Chyťte doktora (ČR) Tatiana Vilhelmová si zahrála dvojroli usedlé manželky a atraktivní milenky v nové české komedii o gynekologovi (Michal Malátný), který se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami. Snímkem debutuje režisér a scenárista Martin Dolenský.

Královna Alžběta: Zlatý věk (VB) Režisér Sekhar Kapur navazuje na svůj úspěšný snímek o královně Alžbětě z roku 1998. Uplynulo deset let a panovnice musí čelit vzpouře katolíků a vede válku se Španělskem. Ve výpravném historickém velkofilmu opět exceluje Cate Blanchettová v titulní roli.

Mezi nepřáteli (Francie) Syrově natočené drama režiséra Florenta Emilia Siriho se vrací k bolavému místu francouzské historie: válce v Alžírsku v padesátých letech. Sledujeme příběh idealistického poručíka (Benoit Magimel), který ve válečném pekle ztrácí iluze i svou osobnost.

Crash Road (ČR) Ve snímku režiséra a scenáristy Kryštofa Hanzlíka herecky debutuje modelka Agáta Hanychová. Maturantka Veronika se snaží čelit nepřízni osudu tím, že dělá nepředvídatelné věci – opustí domov a pokouší se hledat dobré lidi. Její snažení je ale marné.

Na druhé straně (NĚMECKO/TURECKO) Režisér Fatih Akim pokračuje po snímku Proti zdi v dalším zkoumání německo–tureckých vztahů. Jeho emocionální vztahové drama se odehrává střídavě v Brémách a Istanbulu a sleduje paralelní příběhy profesora literatury a mladé turecké radikálky.

Resident Evil: Zánik (USA/VB/NĚMECKO) Akční sága pokračuje třetím dílem. Milla Jovovich se vrací jako Alice, aby se opět utkala s krvelačnou smečkou nemrtvých. Alice křižuje zamořenou zeměkouli na motorce a zhoubný virus v jejím těle mutuje... Akční krvák režíroval Russell Mulcahy.