Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhodci v kauze Diag Human podrželi stát, teď s ním válčí

Česko

  8:13
PRAHA - Rozhodovali v nejdéle se vlekoucím spletitém sporu o miliardy korun ze státní kasy. V bitvě o více než osm miliard mezi státem a společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou vydali verdikt, který si resort zdravotnictví vykládá jako vítězství, díky němuž miliardy česko-švýcarskému podnikateli Josefu Šťávovi platit nemusí.

Milan Kindl ukazuje svůj pas foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Teď ale státu podle zjištění LN hrozí, že trojice mužů, vedená Milanem Kindlem (známým z kauzy plzeňských práv), která ho ve sporu „podržela“, jej sama požene k soudu. A to kvůli nevyplaceným odměnám za rozhodcování.

Rychlá rekapitulace: s obtížemi a za asistence soudu byl sestaven takzvaný přezkumný arbitrážní senát, složený ze známých postav právnického a ekonomického světa. Zasedli v něm Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz. Stejně jako jejich předchůdci i oni ve sporu žádali navýšení odměny pro arbitry.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Obětují vše. A nikdo je nezastaví

Turecko Štíhlá ramena moderních větrných mlýnů se trochu nepatřičně tyčí nad starými domky po cestě k tureckému městu Cesme a v ostrém slunci vrhají dlouhé stíny. Obloha je bez mráčku, pěkných 15 stupňů u břehů Egejského moře.

„V takovém počasí se o cestu do Řecka pokouší více lidí, včera v noci vyjelo 17 člunů,“ vysvětluje Lea Wilmsenová, 20letá Němka, která přes čtyři měsíce pracuje jako dobrovolnice v uprchlických táborech po celé Evropě. Snaží se pomáhat. Nyní už třetí týden v Cesme na západě Turecka, jen osm kilometrů od řeckého ostrova Chios. Cíle většiny uprchlíků, kteří dorazí do izmirské provincie.

Navzdory chladnému počasí, ráno a večer bývá kolem nuly, počet běženců neklesá. Ba naopak. Za prvních šest neděl letošního roku zdesetinásobil. Oproti stejné době loni se na nebezpečnou cestu přes Egejské moře vydalo 76 tisíc lidí.

Na běžný účet dosáhnou i bezdomovci

České zákonodárce čeká hlasování o novele, na jejímž základě bude mít každý právo otevřít si účet v bance. Včetně sociálně vyloučených osob.

Nesnesitelná lehkost létání

Česko se zbláznilo do dronů, nevelkých bezpilotních strojů. Ty dnes bzučí na loukách, kolem kostelů a zámeckých věží, létají i nad opuštěnými továrními halami. Tisíce lidí si tak plní sen Ikarův.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!