Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kinterova socha k sobě vábí vandaly

Česko

PRAHA Na ostrůvku křižovatky ulic Dušní, Vězeňské a V Kolkovně na pražském Starém Městě odhalila galerie Dvorac Sec Contemporary tento týden 11 metrů vysokou plastiku výtvarníka Krištofa Kintery. Socha je vytvořena z plechovek Fanty a poprvé byla vystavena v Tuilerijských zahradách v Paříži v roce 2006. Galerie měla v plánu ponechat plastiku venku zhruba měsíc, zatím ale není jisté, zda na místě nebude jen pár dní.

Už v prvních hodinách po její instalaci ji totiž začali ničit turisté. Galerie plastiku instalovala den před odhalením, tedy v úterý. Už v noci na ní byly podle Dvořákové známky vandalismu. Turisté se zřejmě na plastice, která vypadá jako palma, houpali. Nepoškodili ji natolik, že by bylo nutné volat policii, galerie se však na základě této zkušenosti obává o další osud díla.

Plastiky a tečka Odhalení Kinterovy sochy je součástí projektu Sculpture dot. Postupně chce galerie představit čtyři plastiky současných českých umělců.

Po Kinterovi by se měla 19. listopadu představit plastika Lubomíra Typlta s názvem Řetězová reakce – dětství z roku 2006. Tvoří ji monstrum z plechových sudů, plechové desky, železné konstrukce, igelity a řetězy.

Plastika měří téměř tři metry byla instalována už v Liberci a v Brně.

Jako třetí by se měla 9. prosince představit se svou plastikou nazvanou Love Bins Lenka Klodová. Jde o polyesterové figury milenců umístěných v popelnici. Dílo vzniklo u příležitosti sochařského quadrienále v lotyšské Rize. Čtvrtý umělec zapojený do projektu bude Jakub Nepraš. Jeho dílo nebude vystaveno venku, ale uvnitř v galerii Dvorac Sec Contemporary v Dlouhé ulici. Vernisáž bude 16. listopadu. Jde o osmiminutovou audiovizuální animaci.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...