29. dubna 2019 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kiska vyznamenal ředitele Národního muzea Lukeše Řádem bílého dvojkříže, nejvyššího ocenění pro cizince

Michal Lukeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Lukeš. | foto: MAFRA

PRAHA Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí předal řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi Řád bílého dvojkříže druhé třídy, který je nejvyšším slovenským státním vyznamenáním pro cizince. Před novináři poté vyzdvihl Lukešovu roli při rekonstrukci Národního muzea. Lukeš uvedl, že řád považuje za vyznamenání pro všechny pracovníky muzea. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vnímá vyznamenání jako ocenění Lukešových mimořádných schopností.

„Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum,“ řekl Kiska. Lukeš podle něj zvládl „nesmírně náročnou“ rekonstrukci historické budovy muzea a odvedl na ní kus práce. Řád bílého dvojkříze je určen mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě. 

Rachot vrtaček, kladiv a čistících strojů se...
Novorenesanční skvost se brzy otevře prvním návštěvníkům po sedm let dlouhé...

Lukeš uvedl, že si vyznamenání velice váží i proto, že vystudoval slovakistiku, a má tak k sousední zemi velmi blízko. „Slovensko je můj druhý domov, a to nehovořím z nějaké nostalgie po Československu. O to víc je vyznamenání pro mě nejen velkou ctí, ale i osobním zážitkem,“ řekl. Ocenění ale podle něj patří nejen jemu, ale také všem pracovníkům Národního muzea.

Staněk pokládá vyznamenání pro Lukeše za ocenění jeho schopností. „V jeho osobě se kloubí odbornost, skromnost a manažerská profesionalita. Je to zvláštní uskupení hodnot, které stojí za tím, že se Michal Lukeš stal v pouhých 26 letech ředitelem národní instituce a v pondělí je nejdéle sloužícím ředitelem národní instituce,“ řekl ministr.

Záchrana dědictví

Staněk také připomněl, že Národní muzeum loni v souvislosti se stým výročím vzniku Československa připravilo společnou česko-slovenskou výstavu, která v Praze potrvá do června. Letos na ni podle ministra naváže obdobná česko-slovenská výstava, která se bude věnovat Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Kiska při návštěvě Národního muzea také krátce jednal se Staňkem o situaci v kultuře v obou zemích. Shodli se, že se Česko a Slovensko potýkají s nedostatkem finančních prostředků na udržování kulturních památek. „Potřebujeme najít finanční prostředky, abychom zachovali toto kulturní dědictví i našim dětem,“ řekl Kiska.

Slovenský prezident se v pondělí v Praze setkal i s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), od kterého dostal symbolický klíč od bran Prahy. Odpoledne Kiska převezme Zlatou medaili Karlovy univerzity a vystoupí na besedě se studenty.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz