Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kitzbühelský sjezd mrzačí české lyžaře

Česko

Sjezdaři o sjezdovce Streif mluví s velkým respektem.

A zvláště ti čeští. V posledních 30 letech se postavili na start jen dva. A oba skončili v nemocnici.

KITZBÜHEL/PRAHA „Od transportu do špitálu vás tady dělí milimetry,“ prohlásil před pár lety Stephan Eberharter poté, co předvedl v Kitzbühelu zřejmě nejlepší jízdu všech dob a suverénně vyhrál. Sjezd v Kitzbühelu je považovaný za jeden z nejtěžších na světě, extrémní pasáže neodpustí lyžaři jedinou chybičku.

„Jsou tam velice těžká technická místa. V těch rychlostech to pak člověka hodně zmáčkne, takže nohy a klouby dostávají pěkně zabrat,“ říká Bohumír Zeman.

Před 26 lety v Kitzbühelu upadl už v horní pasáži. „Vyplo mi vázání. Na skoku Mausefalle jsem už letěl bez lyže,“ vzpomínal na osudný moment. Následky byly hrozivé. Praskly mu vazy i meniskus a Zeman, jeden z nejlepších českých sjezdařů historie, ukončil kariéru. „Mysleli, že už nevstanu“ To Ondřej Bank, který na Zemana navazuje, dojel v úterý dál. Překonal všechny nástrahy a spadl až na posledním skoku těsně před cílem, kde lyžaři dosahují maximální rychlosti až 140 kilometrů v hodině. „Ondra perfektně projel nebezpečný Hausberg,“ zmiňuje bratr a trenér Tomáš Bank odkloněnou zatáčku před cílem, nejzáludnější místo celého Světového poháru. „Držel ideální horní stopu a díky tomu nabral velkou rychlost,“ popsal kouč Tomáš Bank.

„Wengen si užívám, ale Kitzbühel ještě ne. Ale zabít se můžete všude,“ povídal koncem minulého týdne Ondřej Bank. Na posledním skoku vylétl příliš vysoko, letěl 70 metrů a spadl na rovinu. V místě, kde končí lyžařská bota, si zlomil nohu. Sezona pro něj skončila.

Hrůzostrašné a bolestivé zážitky sbíraly v Kitzbühelu i generace českých sjezdařů před ním. „Tam je ke konci hrana na Hausbergu a komprese. Mě to zmáčklo a vyhodilo, že jsem se úplně otočil a postavil na hlavu. Závodníci v cíli si říkali, že už nevstanu,“ vzpomínal Kurt Hennrich, český sjezdař, který závodil v 50. letech minulého století a který na ZOH v Cortině 1956 obsadil senzační sedmé místo.

Největší šance na úspěch Kitzbühel je atypický svah. Velice obtížný začátek se skokem Mausefalle střídají lehčí střední pasáže po lesních cestách, závěr, kdy už svaly slábnou, je ale znovu brutální. „Dneska už by ho pro závod nikdo neschválil. Ale je to tradice,“ říká Tomáš Bank.

V úterý si kromě Banka polámal žebra i předjezdec Patrick Hinterseer, pořadatelé pak raději snížili cílový skok. Přesto si včera zlomil nohu při druhém tréninku elitní Rakušan Andreas Buder. „Streif zase vycenil zuby. Ale když stojím na startu, tak nemyslím na zranění,“ tvrdil mistr světa ve sjezdu Michael Walchhofer. „Normálně jezdím tréninky volněji. Ale tady to nejde, jsem rád, že se mi nic nestalo,“ ulevil si zase Švýcar Daniel Albrecht. Proč Češi slavný sjezd na Hahnenkammu jezdí, když je tak nebezpečný? Jde totiž vždy o jednu z nejvýznamnějších událostí sezony, kde jsou největší prize money ve Světovém poháru. Navíc třeba Bank mohl letos myslet v kombinaci hodně vysoko, možná i na vítězství. „Z domova nám říkají, proč jste tam jezdili,“ zlobí se Tomáš Bank. „Ale my jsme bojovali o glóbus a tady byla největší šance na úspěch. Kolik slalomářů by ve sjezdu bylo před Ondrou? Žádný.“

***

Češi a Kitzbühel Bohumír Zeman V roce 1980 zde zažil největší triumf kariéry, když vyhrál kombinaci. O dva roky později ale upadl ve sjezdu, utrhl si vazy v koleni a ukončil kariéru. Ondřej Bank Před čtyřmi lety se stal prvním Čechem od dob Zemana, který sjel sjezd. V kombinaci pak skončil jedenáctý. Letos ale upadl při tréninku a utrpěl otevřenou zlomeninu nohy.

Autor: