Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klabava a Úslava jsou na 3. stupni. Déšť a silné bouřky nekončí

Deště zvedly v noci na 28. května hladiny řek v Plzeňském kraji. Na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deště zvedly v noci na 28. května hladiny řek v Plzeňském kraji. Na snímku je... | foto: ČTK

PRAHA Deště zvedly v noci hladiny řek v Plzeňském kraji. Klabava v Hrádku u Rokycan je na třetím povodňovém stupni, na stupeň ohrožení stoupla i Úslava v Plzni - Koterově. Mezi Žákavou a Nezvěsticemi na Plzeňsku je kvůli záplavám uzavřena silnice. Počasí také zastavilo železniční dopravu mezi Prahou a Turnovem - prudký déšť podemlel trať u Mladé Boleslavi.

Na třetím povodňovém stupni je řeka Klabava v Hrádku u Rokycan, v Nové Huti a na odtoku z vodní nádrže Klabava na Rokycansku. Ve Strašicích a v Rokycanech je na stupni prvním. Na třetí stoupla dopoledne také Úslava v Plzni.

Deště zvedly v noci na 28. května hladiny řek v Plzeňském kraji. Na snímku je...

Deště zvedly v noci na 28. května hladiny řek v Plzeňském kraji. Na snímku je...

Meteorologové navíc kromě povodní v Plzeňském kraji varují před velmi silnými bouřkami na většině území České republiky. Bouřky budou od noci postupně ustávat, výstraha pro ohrožení povodní v Plzeňském kraji ale platí až do čtvrtečního večera. Povodňové ohrožení platí pouze pro Plzeňský kraj, řeka Berounka by měla ve čtvrtek v poledne dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. V Plzeňském kraji bude vydatně pršet do čtvrtečních 15:00, podobný déšť lze očekávat i v Jihočeském kraji. Povodňovou bdělost pak ČHMÚ uvádí u všech ostatních krajů kromě Karlovarského.

Klabava u obce Hrádek u Rokycan.

Klabava u obce Hrádek u Rokycan.

Rychlý nárůst hladiny

Podle Lenky Boříkové z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu u Klabavy už horní tok v Hrádku kulminoval. Hladina Klabavy v Hrádku od rána kolísala kolem 180 centimetrů, nyní se pohybuje kolem 165 centimetrů, tedy 15 centimetrů nad hranicí pro třetí povodňový stupeň. V Nové Huti byla Klabava ještě v 6:00 bez povodňových stupňů. Za čtyři hodiny se tam hladina asi o metr zvedla na 202 centimetry, v 13:30 měla 217 centimetrů. Rychlý nárůst měla také Úslava v Koterově. Ve 4:00 byla s hladinou 100 centimetrů bez povodňových stupňů, za šest hodin se zvedla na 225 centimetrů, nyní se zhruba od poledne drží kolem 235 centimetrů.

Asi kilometrový úsek silnice mezi Nezvěsticemi a Žákavou na Plzeňsku je kvůli povodním uzavřen. Místo lze objet jinými trasami. Silničáři na místě uklízejí silnici, kterou zaplavil nános bahna a kamení.

Voda se valí z Brd

Na řekách se projevují srážky, které spadly hlavně v Brdech, odkud stéká voda do Klabavy, Bradavy na jižním Plzeňsku a do Úslavy. Bradava je podle Boříkové zvednutá, v okolí Spáleného Poříčí a Nezvěstic se vylila do luk. Pro řeku je ale stanoven jen třetí povodňový stupeň, kterého nedosáhla. Nejvíce srážek spadlo v Brdech - v Míšově naměřili meteorologové za večer a noc do rána 84 milimetrů, od začátku srážek do současné doby tam spadlo 100 milimetrů srážek, což je 100 litrů vody na metr čtverečný, řekla Petra Opatrná z ČHMÚ v Plzni.

Situace v Praze

  • V Praze by mohl být ve čtvrtek mírně překročen první povodňový stupeň
  • Pražský magistrát nechal uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce už dnes po poledni
  • Vrata se podle pravidel zavírají, když průtok vody ve Vltavě překročí hranici 400 metrů kubických za vteřinu
  • Nyní nedosahuje ani poloviny této hodnoty. Upouštět se ale začnou vodní díla na Vltavě

Kolem Klatov a jižního Plzeňska se celkový úhrn srážek od úterního podvečera pohybuje kolem 65 milimetrů, řekla. Hasiči kvůli vodě mnohokrát zasahovali, v noci a ráno na Rokycansku. Především čerpali vodu ze sklepů rodinných domů. Například v Kamenném Újezdě na Rokycansku nateklo do lakovny. "Byl tam asi metr vody, zůstala v ní nějaká vozidla," uvedl kolem 9:00 řídící důstojník krajských hasičů Pavel Hrůša.

Při dvou metrech se řeka vylije

Hladina Klabavy, která na Rokycansku zpravidla na vytrvalé deště rychle reaguje, kolem půlnoci v Hrádku přesáhla devadesáticentimetrovou hranici prvního stupně a za další dvě hodiny se dostala na třetí stupeň nad 150 centimetry. Ještě v úterý odpoledne zde voda byla na 40 centimetrech.

"Zatím je situace relativně dobrá, horší bude, jestli se hladina posune ke dvěma metrům. Potom už se řeka začne vylévat ze břehů," sdělil serveru Lidovky.cz starosta Hrádku Jaroslav Pertlík. O stavu ohrožení ráno informoval obyvatele města sms zprávou, podobně je bude zpravovati během dne. "Jestli se Klabava přiblíží ke 190 centimetrům, nainstalujeme připravenou protipovodňovou stěnu, která ochrání nejrizikovější chatovou oblast. V pohotovosti jsou také hasiči," uvedl Pertlík.

ČTĚTE TAKÉ:

Trať na Prahu stojí

Kvůli počasí je od úterního večera zastavena železniční doprava na trati Praha - Turnov mezi hlavním nádražím v Mladé Boleslavi a stanicí Mladá Boleslav - Debř. Prudký déšť podemlel trať. Podle webu Českých drah má být provoz obnoven až v pátek, termín bude ale aktualizován podle vývoje oprav.

Všechny dálkové vlaky a také většinu regionálních spojů nahradily v úseku Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou autobusy.

Blesková povodeň už v pondělí poškodila také trať mezi Velkými Karlovicemi a Karolinkou na Vsetínsku. Vlaky se tam ale v úterý večer vrátily.

Na Příbramsku sesul déšť svahy

  • Přívalový déšť na některých místech na Příbramsku zkomplikoval dopravu
  • Po nočním sesunu svahu na vozovku byla uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou, provoz už se tam podařilo obnovit. Nově je však neprůjezdná silnice mezi Kamýkem a Zduchovicemi
  • Omezený provoz je stále na silnicích z Velké ke křižovatce se silnicí číslo 18 a v obci Třtí. Cestáři na jejich otevření pracují
  • V obci Zduchovice se ráno protrhla hráz rybníka. Voda částečně zatopila několik sklepů, vodu na místě odčerpávají hasiči. Podél potoku je místy podemletý břeh a je také stržených několik cest
  • Kraj podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) sleduje zprávy meteorologů a na případnou povodeň je připraven. Zatím ale v regionu nejsou vyšší stavy hladin nikde hlášeny.

Hasiči vyjeli ke 400 událostem

Hasiči v Česku při úterních silných bouřkách, které doprovázel přívalový déšť, zasahovali u téměř 400 událostí. Nejčastěji vyjížděli v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji a ve většině případů odčerpávali vodu ze zatopených míst. V Borovnici v okrese Rychnov nad Kněžnou kvůli velké vodě evakuovali 16 lidí. Na odstraňování následků silného deště hasiči pracovali i během noci. Přívalové deště totiž zasáhly Příbramsko, Sedlčansko a Plzeňsko, kde hladina řeky Klabava stoupla na třetí povodňový stupeň.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!