Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladivo a srp na brněnském pomníku opět překryl hákový kříž

Česko

  18:10
BRNO - Rudý hákový kříž se v noci na úterý objevil na pomníku padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli. Překryl diskutovaný symbol překříženého srpu a kladiva. Stalo se tak v krátké době poněkolikáté.

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově poli kdosi doplnil o hákový kříž. foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Symbol o velikosti zhruba 80 x 80 centimetrů s největší pravděpodobností na památník nasprejovala devatenáctiletá dívka. Psovod, který okolí krátce po vandalském činu prohledával, ji nalezl ve společnosti o dva roky staršího mladíka v jedné z blízkých ulic. "Sprej měli u sebe. Dívka už v minulosti pomník pokreslila podobným způsobem," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Památník, známý spory kolem svých "stálých" symbolů, srpu, kladiva a pěticípé hvězdy, údajně dívka poškozuje nikoliv s úmyslem upozornit na jeho komunistickou výzdobu, ale proto, aby zviditelnila sebe.

Nejde o aktivistku
"Nejde totiž o žádnou aktivistku. Navíc má na svém kontě další výtržnosti nejrůznějšího typu, jako je kopání do policejních aut nebo rozkopávání popelnic," dodala mluvčí. I tentokrát si případ převzali republikoví policisté.

Pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově poli kdosi doplnil o hákový kříž.

Na pomníku je stále i další hákový kříž, vyrytý do kamenného podkladu. Ten ještě nestihla radnice odstranit.

Místostarosta nechal srp a kladivo odbrousit
Královopolský pomník je v centru pozornosti od doby, kdy z něj místostarosta této městské části René Pelán (ODS) nechal v roce 2007 odbrousit srp a kladivo, které tam nechal při úpravách pomníku vrátit brněnský magistrát.

Brněnská radnice se loni navzdory nesouhlasu části Brňanů rozhodla symboly na památník opět umístit. Aktivisté však trvají na tom, že jde o komunistické znaky a trvají na jejich odstranění. Nezpochybňují přitom památník jako dominantu místa posledního odpočinku 326 padlých rudoarmějců, ale použití srpu a kladiva jako symbolu komunismu. Podle nich nebyly symbolem Rudé armády.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat