Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kladivo, srp i hvězda zůstanou

Česko

Symboly komunismu - Na pohřebišti se nic nezmění, petice s politiky nepohnula

Protestující neuspěli, zastupitelé neschválili odstranění komunistických symbolů ze stěn památníku.

BRNO Pomník na pohřebišti Rudé armády v Brně - Králově Poli budou nadále zdobit symboly kladiva, srpu a hvězdy, které se tam vrátily letos na jaře.

Ani petice se stovkami podpisů na tom nic nezměnila. Její iniciátoři dosáhli jediného: Brněnská radnice znovu navrhne zrušení památkové ochrany pomníku, aby případně mohla v budoucnu například opravit texty na jeho stěnách.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) konstatoval, že symbolika je na mnohem více pomnících. „Ne na všechny se ale vrací v roce 2009, že?“ připomněl zastupitel ODS Petr Paulczyňski fakt, že jejich návrat zaplatil magistrát.

Posudky nezpracovali odborníci, argumentují odpůrci Iniciátoři výzvy Pocta padlým připomněli, že návrat symbolů komunismu umožnily posudky znalců, kteří nemají specializaci v heraldice ani historii. „A dokonce ani vysokoškolské vzdělání,“ dodal historik Pavel Paleček, který připomíná, že zvolený symbol překříženého srpu a kladiva položených na pěticípé hvězdě není znakem Rudé armády. „Vojáci ho nosili na uniformě, na čepici,“ podotkl ale včera tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Dvě desítky signatářů petice včera zastupitele vítaly v tričkách s obměněným logem Brna, do něhož místo písmene O v názvu města zapracovali právě srp s kladivem. Připomínali, že znakem Rudé armády byla pěticípá hvězda. Protest měl však velmi klidný charakter. „Jemní jsme proto, že se jedná o poctu padlým vojákům. Proto jsme se neuchylovali k žádným agresivním protestům,“ vysvětlil za protestující Martin Kyselák. „Určitě se nevzdáváme. Na tom, jakou formu naše snaha dostane, se ale teprve musíme domluvit,“ doplnil Kyselák po jednání. Pomník v době jednání zdobil portrét Milady Horákové, který překryl symbol hvězdy. V. I. Lenin pro primátora zůstal na vrátnici radnice Jednání na radnici mělo včera ještě jednu mezihru. Cenu za propagaci komunismu přišli primátorovi Romanu Onderkovi předat zástupci městského sdružení Konzervativní strany. Za to, že se podílel na návratu zkříženého srpu a kladiva, symbolu komunismu, a to i přes protesty více než tisícovky občanů. Onderka však cenu odmítl přijmout, přestože diplom doplnil i věcný dar, mimo jiné dřevěná intarzie hlavy V. I. Lenina poškozená několika otvory - sloužila prý jako věšák na klíče. Aktivisté mu ji chtěli předat přes podatelnu, nakonec ji nechali na vrátnici.

***

Sporný pomník Symboly se na pomníku Rudé armády v Brně - Králově Poli neobjevily poprvé. *Pomník byl postaven v roce 1946 na místě, kde je podle tehdejších údajů pohřbeno 326 vojáků - podle všeho Rudé armády. Na stěnách byly kovový srp s kladivem, na vrcholu pěticípá hvězda. *Po listopadu 1989 odstranili aktivisté z pomníku symboly kladiva, srpu a hvězdy. * Při rekonstrukci pomníku v roce 2007 se na vrchol vrátila pěticípá hvězda a na jednu z bočních stěn reliéf srpu a kladiva. *V noci na 26. června 2007 nechal René Pelán (ODS) reliéf vybrousit a vyvolal tak diskusi o symbolech. *Po diskusích s ministerstvy obrany, památkáři a ruskými úřady dal magistrát změnit podobu reliéfu na srp s kladivem uvnitř hvězdy. Odhalil je 27. dubna 2009.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!