30. ledna 2019 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kladrubský hřebčín utratil koně pro Williama a Kate. Trpěl nevyléčitelnou nemocí

Hřebec Favory Alta XX-30. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřebec Favory Alta XX-30. | foto: Kladrubský hřebčín

Kladruby nad Labem (Pardubicko) Kladrubský hřebčín nechal minulý týden utratit starokladrubského hřebce, kterého v roce 2011 darovala česká vláda britskému královskému páru, princi Williamovi a jeho ženě Kate jako svatební dar. Hřebec Favory Alta trpěl nevyléčitelnou nemocí. Informaci hřebčín uvedl na svém webu.

Letos by hřebci Favory Alta XXI-30 Cambridge bylo 13 let, narodil se v květnu 2006. Favory je jedna z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní.

Bělouš byl nakonec darem jen symbolickým, královský pár si jej jako svatební dar nikdy nepřevzal. Na výslovnou žádost obdarovaných zůstal v hřebčíně, kde byl i jednou z aktrací při prohlídkách stájí.

Hřebčín v Kladrubech pravidelně dodává starokladrubské koně švédskému a dánskému královskému dvoru. Britský dvůr využívá při ceremoniích norfolky, starokladrubské koně nemá.

Kladrubský hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě. V Kladrubech chová bělouše, ve Slatiňanech vraníky. Má kolem pětistovky koní. Loni oba hřebčíny navštívilo kolem kolem 80 000 turistů. Od roku 2002 je komplex hřebčína spolu s kmenovým stádem koní národní kulturní památkou.

ČTK

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz