Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klání virtuálních nůžek

Česko

Zapomeňte na komedii Dohola! Účastníci Hairdressing Awards nestříhají na čas pod dohledem poroty, svá díla posílají na fotkách.

Kdo z nás někdy nezatoužil mít vlasy jako ze žurnálu? S vytrženou stránkou z módního časopisu se plni naděje objednáváme ke kadeřníkovi: „Ano, vím, že nebudu vypadat jako ta modelka, jen bych chtěla mít ten účes jako ona!“ Podobnou větu jistě slyšelo mnoho kadeřníků. „Nevadí mi, když si zákaznice obrázek přinese. Napoví mi tím, jaký má vkus, a můžeme si nad ním udělat konkrétní srovnání typu vlasů a tvaru obličeje, čímž můžeme dojít k ideálnímu kompromisu,“ říká Barbora Gözová ze salonu Orlane s početnou náročnou klientelou.

Majitel kadeřnického salonu NewYou Marty Martin Tyl ale tvrdí, že stejného výsledku jako na fotografii je jen stěží možné dosáhnout. „Snažím se svým zákaznicím nastínit, jak takové focení módy vypadá. Modelka se před focením upravuje, češe a líčí několik hodin. Často si pomáháme různými příčesky a kosmetickými produkty. A v momentě focení? To se kolem modelky točí tři stylisté, kteří kontrolují každý pramínek, každý vlásek,“ říká vlasový stylista, který se spolupodílí na výrobě módních stran v lifestylových časopisech. Své pak udělá i nasvícení a v konečné fázi dotáhnou vše do posledního detailu retuše. A dokonalá iluze je na světě.

Kadeřník a jeho tým O iluzi jde v podstatě i v jedné z nejprestižnějších kadeřnických soutěží Hairdressing Awards. Každý rok o cenu nejlepšího kadeřníka soutěží stovky kadeřníků ve Velké Británii, v Nizozemsku, v Asii, v Austrálii, v Německu či ve Francii, v Rakousku a ve Švýcarsku. Již pojedenácté se díky Schwarzkopf Professional nabízí tato možnost i u nás a na Slovensku. Verdikt vynáší nezávislá porota a vítězové jednotlivých kategorií jsou pak vyhlášeni na slavnostním galavečeru, který je zároveň setkáním nejlepších kadeřníků České a Slovenské republiky.

Každý účastník si musí nejprve vybrat soutěžní kategorii, pak následuje finančně náročná příprava, která se neobejde bez spolupracovníků. Do týmu potřebuje modelku nebo modela, stylistu, vizážistu a v neposlední řadě fotografa. Právě on má na výsledku zásadní podíl. Porota soutěže Hairdressing Awards totiž účastníky hodnotí na základě dodaných fotografií.

Kadeřník Tomáš Kotlár, zakladatel ateliéru Picasso, vzpomíná na soutěže, kde se kadeřnické umění předvádělo přímo na molu před zraky diváků. „Modelky jsme měli předem jen obarvené, ale stříhali a stylovali jsme je až na místě. Měli jsme omezený čas a možnosti, byl to tedy docela adrenalin,“ vzpomíná a dodává, že tenkrát to byla práce jednotlivce, nikoliv týmová. Uznává ale, že dnes jsou hranice posunuté. „Dostali jsme se na evropskou úroveň a musím uznat, že práce českých kadeřníku a fotografů dosahuje světových kvalit.“ Když mistr vychová mistra V předešlých letech byla nejlepší kadeřnicí roku v soutěži Hairdressing Awards Jana Burdová. Milá dívka z Teplic se dostala do povědomí odborné veřejnosti de facto ze dne na den. Titul kadeřník roku obhájila dvakrát a letos se očekával hattrick. Pokud by se stala kadeřníkem roku potřetí za sebou, vstoupila by do síně slávy.

„Každý se mě ptá, zda jsem zklamaná nebo nešťastná, ale upřímně můžu říci, že ani jedno. Zní to paradoxně, ale trochu zklamaná bych asi byla, kdybych titul Kadeřník roku 2010 vyhrála. V ten okamžik bych totiž vstoupila do síně slávy a podle pravidel bych už nemohla soutěžit, a to by mi bylo velmi líto,“ říká majitelka studia EGOO. Galavečer si ale letos stejně příliš neužila - při její autorské přehlídce to v sále jen vřelo při sledování famózně vystavěných účesů, které jako by popíraly gravitaci.

Přesto ani letos neodešla s prázdnou. Odnesla si vítěznou sošku v kategorii Avantgarda a Cenu tisku. Největší radost ale měla ze třetí ceny. Objevem roku v kadeřnické branži se totiž stala její svěřenkyně Eva Husáková. „Je to ohromný úspěch. Letos poprvé jsem byla odměněna nejen za své účesy, ale také za své učitelské umění. Jsem šťastná a nesmírně spokojená, že můžu vychovávat další skvělé kadeřníky, a vítězství Evy velmi prožívám,“ říká Jana Burdová.

Kadeřníkem roku 2010 se stal mladý kadeřník ze salonu ROCOCO v Bratislavě Zoltán Takás. Vyhrál v kategorii dámský komerční účes Slovensko. Jeho tvorba tkví v ženskosti, čistých liniích a jemných barvách.

Rozumět vlasům, to vyžaduje zkušenost Říká se, že když chce žena změnit svůj život, začne účesem. Proč si tedy nevzít na pomoc mistry z oboru? Alespoň jednou v životě si dovolit přeměnu, odbornou radu. Ať už od držitelů kadeřnického Oscara, nebo od jiných vlasových novátorů, které soutěže nelákají.

Poradí vám, jakou máte kvalitu vlasů a jaké přípravky jsou k vašemu typu nejvhodnější. Třeba zjistíte, že když máte jemné vlasy, nepomůžete si výživnými šampony a kondicionéry ani silně tužícími stylingy. Jejich kvalitu tím naopak můžete zhoršit. Věnujte je přítelkyni se silnými tvrdšími vlasy a sama si zajděte na radu k odborníkovi. Kvalitní kadeřníci mají velkou moc.

O autorovi| KLÁRA KLEMPÍŘOVÁ, Autorka je spolupracovnice přílohy Relax LN

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč