Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha 1 dává podnikateli zbytečně 60 milionů, kritizuje Klasnová

Česko

  17:14
PRAHA - Opoziční zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová žádá odvolání starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09). Lomecký chce totiž zrušit nevýhodnou nájemní smlouvu s firmou podnikatele Sebastiana Pawlowského na objekt v ulici U Lužického semináře 42.

Kateřina Klasnová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Za zhodnocení historického domu je radnice ochotna firmě vyplatit téměř 80 milionů korun bez DPH. Podle Klasnové ale existuje posudek, který říká, že investor má nárok jen na 17 milionů korun. Lomecký to odmítá s tím, že jde o finanční vyrovnání se společností, nikoli o náhradu za investované prostředky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pawlowského firma Immovision měla od roku 1999 v pronájmu prostory bývalé zbrojnice a část náplavky u přilehlého Mánesova mostu. Podnikatel vše získal na 60 let. Ze smluvních podmínek nicméně vyplývalo, že musí veřejnou zeleň zkultivovat, na místě vybudovat dětské hřiště a sportoviště. Investor ale zrekonstruoval jen historický dům.

Podle třetího posudku jde pouze o 17 milionů

Klasnová proto žádala, aby radnice vypověděla tu část smlouvy, která se týká jen náplavky. Zastupitelé ale nakonec letos v březnu rozhodli, že smlouvu s Immovision vypoví v celém jejím rozsahu a na základě znaleckého posudku za zhodnocení budovy firmě vyplatí 78,9 milionu korun (bez DPH).

Podnikatel Sebastian Pawlowski.

"Předložený posudek, který si objednala městská část, je identický s posudkem, který si již dříve objednal přímo sám nájemce, a investice vložené do objektu vyčíslují oba posudky na 78 milionů," namítá Klasnová, podle které navíc existuje třetí posudek od znalce, se kterým městská část dlouhodobě spolupracuje. "Tentokrát mu ovšem radnice zaplatila stornopoplatek a jeho posudek nakonec odmítla. Proč? Zřejmě proto, že podle něj je zhodnocení objektu vyčísleno na pouhých 17 milionů korun," uvedla Klasnová.

Kdo je Sebastian Pawlowski

Podnikatel švýcarského původu Sebastian Pawlowski bývá spojován s bývalým vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác nebo staví multifunkční Copa centrum u pražské Národní třídy. Kromě domu U Lužického semináře má v nájmu také nedalekou Hergetovu cihelnu.

"Roční výnosový potenciál této nemovitosti převyšuje čtyři miliony korun. Částka, kterou městská část na základě dohody o ukončení smlouvy vyplatí společnosti Immovision, je jenom a pouze odstupné za 47 let budoucího výnosu společnosti Immovision," sdělil Lomecký a dodal, že finální částka navíc bude nižší než zastupitelka uvádí. "Finální cena za ukončení dohodou byla ještě snížena o dříve promlčené penále, které jinou formou už nebylo možné získat," upozornil Lomecký. Konečná suma tedy podle něj bude 71,2 milionu korun.

Konečná výše finančního plnění se bude ještě projednávat na nadcházejícím červnovém zastupitelstvu městské části 19. června. Zastupitelka bude usilovat nejen o zrušení celé transakce, ale navrhne také odvolání starosty. V souvislosti s kauzou Klasnová již podala také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...

Mohlo by vás zajímat