Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klášter, kde žijí senioři, je v havarijním stavu

Česko

FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ V nedůstojných prostorách musejí žít obyvatelé Domova seniorů ve Frýdlantu nad Ostravicí na FrýdeckoMístecku. Domov sídlí v historické budově kláštera, kterou v minulosti vlastnila Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského a nyní je v majetku státu.

Objekt je v havarijním stavu, radnice ale nemůže začít s nutnou rekonstrukcí kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům mezi státem a církví, řekl místostarosta Bohumil Dolanský. „Vedení radnice teď intenzivně jedná o převodu této historicky cenné budovy do vlastnictví města,“ řekl místostarosta. V domově je 106 seniorů, podle Dolanského nemají na pokojích ani základní sociální vybavení. „Kdyby stát nedělal problém, tak už v letošním roce bychom objekt začali přestavovat,“ dodal.

Klášter z roku 1873 podle Dolanského ukradli komunisté boromejkám v roce 1951. Téměř čtyřhektarové pozemky v okolí budovy chce radnice v budoucnu přeměnit na městský park. Řádové sestry boromejky slíbily, že záměru nebudou stát v cestě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat