Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klauni vrací seniorům chuť žít

Česko

BRNO Jako děti za nimi možná chodili do cirkusu. Teď, když už je vysoký věk dovedl do domova seniorů, chodí klauni za nimi až do jejich pokojů či k lůžku. S nezbytným červeným nosem v nich znovu probouzejí chuť do života.

Léčba humorem pro seniory je projektem občanského sdružení Zdravotní klaun. Už zhruba rok tak pravidelně každou sobotu zavítá klaunská dvojice i do Domova pokojného stáří Kamenná v Brně. „Dneska budeme jako vařit polévku. Tady máme kopr, libeček, mátu, petržel. I to, že si babičky a dědečkové mohou na všechno sáhnout, přivonět, je hrozně důležité. Všechny ty smyslové vjemy v nich probouzejí vzpomínky,“ ukazuje připravenou ošatku klaun Oto, občanským jménem Jan Kyncl. Zatímco mnozí jeho kolegové ze sdružení vystupují jen pro děti v nemocnicích, vystudovaný hudebník se zdravotním klaunem stal hlavně kvůli starým lidem. „Staral jsem se o čtyřiadevadesátiletého dědečka a uvědomil jsem si, jak důležitý je pro lidi ve vysokém věku sociální kontakt. Nejen to, že jim nakoupíte,“ dodává.

„Říkal jsem si, co se životem, aby to mělo nějaký smysl. A tak jsem tady,“ vypravuje jeho kolega zahradník Eduard alias Saša Staňkov, který je absolventem oboru klaunské, scénické a filmové tvorby JAMU u Ctibora Turby.

Návštěvám na geriatrii předcházely workshopy se zkušenými lektory ze zahraničí, například z Rakouska a Švýcarska, kde mají s podobnými projekty dlouholeté zkušenosti. Vystoupení totiž mají jiný ráz než u malých pacientů. Klauni zpomalují tempo, používají odlišné techniky, pomáhají seniorům trénovat paměť, víc používají hudební nástroje. „Fungují doteky, staré lidi zajímají mezilidské vztahy, jsou rádi, když je někdo poslouchá,“ upřesnila koordinátorka projektu Daniela Melíšková. Oblíbené jsou písničky Voskovce a Wericha nebo poezie. „Verše z Manon Lescaut uměli posledně snad všichni,“ pochvaluje si klaunská dvojice.

Neobvyklé návštěvy na Kamenné oceňuje i personál. „Nejprve jsme byli trochu nedůvěřiví a zvědaví, ale je to moc milé. Klienti se na klauny těší a to je povzbuzením i pro nás,“ míní jedna ze zaměstnankyň Zdena Dobrovolná. „S dětmi můžete začít dělat šprťouchlata hned, u starých lidí napřed musíte získat jejich důvěru a pak začít klaunovat. Zpočátku se někteří báli, že to bude pod jejich úroveň, ale teď nás tady neodmítá nikdo,“ podotkl Jan Kyncl.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...