Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus a Havel se po delší době sešli. Odhalili Wilsonův pomník

Česko

  11:40aktualizováno  12:02
PRAHA - V pražských Vrchlického sadech se ve středu dopoledne sešla řada předních osobností v čele s bývalou americkou ministryní zahraničí Medeleine Albrightovou, exprezidentem Václavem Havlem či současným prezidentem Václavem Klausem, aby odhalily sochu bývalého amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Václav Klaus a Václav Havel se po delší době sešli. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ideoví rivalové Klaus a Havel se na ceremonii setkali po delší době. Současný prezident hned na úvod projevu svému předchůdci pogratuloval k 75. narozeninám, zdůraznil, že přátelství Česka a USA není formální  a poděkoval Američanům, kteří se o památník zasloužili.

ČTĚTE TAKÉ O HAVLOVÝCH NAROZENINÁCH


S projevy vystoupila Albrightová, velvyslanec USA v Česku Norman Eisen nebo primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Politici označili pomník za symbol partnerství ČR a USA.

Slavnostní odhalení pomníku.

Slavnostní odhalení pomníku.

Havel nepromluvil, seděl v první řadě mezi diváky. Po projevech pomník odhalili společně Klaus, Albrightová, Svoboda a předseda společnosti Amerických přátel České republiky Fred Malek.

Václav Klaus a Madelaine Albrightová.

Václav Klaus a Madelaine Albrightová.

Bronzová socha, kterou ve válečných letech strhla německá okupační vojska, se do parku naproti hlavnímu nádraží vrací po sedmdesáti letech. Slavnosti se zúčastní řada českých i zahraničních hostů.

Odhalení pomníku prezidenta Wilsona v Praze v roce 2011. Účastnila se Madeleine...

Pomník odhalili primátor Svoboda, prezident Klaus, Madelaine Albrightová a Fred Malek.

Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté dílo sochaře Albína Poláška zničili v roce 1941. Místo, kde pomník stál, je nyní zastavěno novou nádražní halou.

Nová Wilsonova socha.

Nová Wilsonova socha.

Myšlenku vytvořit kopii 3,5 metru vysoké bronzové sochy iniciovala společnost Američtí přátelé České republiky (AFoCR), které také zajistila finanční prostředky. V červnu roku 2008 se práce na obnově sochy ujal sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery.

Socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona u Hlavního nádraží

Socha Woodrowa Wilsona

Před měsícem byla socha umístěna před nádražní budovu. Součástí památníku bude nově takzvaná cesta svobody složená z desek se jmény lidí, kteří na projekt finančně přispěli.

Odhalení pomníku je vrcholem Wilsonova týdne, během kterého se v Praze koná řada kulturních a společenských akcí.

Odhalení příhlížely desítky hostů.

Odhalení příhlížely desítky hostů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat