Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus a Kaczynski kritizovali EU. Kvůli pomoci Haiti

Česko

  11:20aktualizováno  12:53
PRAHA - Polský prezident Lech Kaczynski dnes na Pražském hradě dostal nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Ocenění převzal od svého českého protějšku Václava Klause. Prezidenti poté zkritizovali nedostatečnou aktivitu Evropské unie při pomoci Haiti.

Polský prezident Lech Kaczynski s Řádem bílého lva, který dostal od Václava Klause. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kaczynski přijel do Česka na státní návštěvu. Po slavnostním uvítání na Hradě se s Klausem bavili mezi čtyřma očima. Po společném jednání kritizovali podle nich nedostatečnou aktivitu Evropské unie při pomoci Haiti po ničivém zemětřesení.

Evropská unie v pondělí přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti 429 milionů eur (přes 11 miliard korun). Část z těchto prostředků však není nových, už dříve byly pro tuto zemi v unijním rozpočtu vyčleněny.

"Myslím, že to rozhodnutí nebylo nejlepší. Nehledě na hloubku (ekonomické) krize je Evropa s to poskytnout daleko více," komentoval dnes rozhodnutí unie Kaczynski.

Český prezident připomněl, že před prosincovým vstupem Lisabonské smlouvy v platnost by v podobných případech byla velmi aktivní aktuální předsednická země EU, která by jednání vedla spolu s evropskými institucemi. "Teď je situace nová a téměř neznámá. Výsledek je, že nejedná téměř nikdo," poznamenal Klaus.

Konzervativní polský prezident před návštěvou Česka řekl, že je třeba usilovat o to, aby Evropská unie byla demokratičtější. "Tu aristokratickou republiku, kterou je Evropská unie, je třeba trochu zdemokratizovat," uvedl.

Prezidenty sbližují euroskeptické názory
V Polsku se na podzim odehrají prezidentské volby, v nichž by se Kaczynski mohl utkat se současným premiérem Donaldem Tuskem, který nyní v průzkumech vede. Pokud by Kaczynski svůj post neobhájil, byla by nynější návštěva Česka posledním setkáním dlouholetých spojenců Klause a Kaczynského v prezidentských funkcích.

Český a polský prezident jsou si blízcí mimo jiné euroskeptickými názory a obhajobou některých konzervativních postojů. Oba se stavěli proti přijetí lisabonské smlouvy a odkládali svůj podpis pod tímto dokumentem. Kaczynski ale později odmítavé stanovisko změnil a smlouvu po souhlasu Irů ve druhém referendu podepsal. Klaus unii naopak napínal do poslední chvíle a před svým podpisem si vymínil ještě výjimku pro ČR z Listiny základních práv EU.

Kaczynski loni oslavil šedesáté narozeniny. Se svým dvojčetem Jaroslawem ovládl nejvyšší patra polské politiky na přelomu let 2005 až 2006. Nejprve vyhrála volby jejich strana Právo a spravedlnost, a v prosinci 2005 se Lech stal prezidentem. V poslední době se o Kaczynském mluví hlavně v souvislosti se spory s premiérem Tuskem. Ten stojí v čele vlády od roku 2007, kdy dovedl k vítězství v předčasných volbách Občanskou platformu.

Večeře s Klausem, snídaně s Fischerem
Dnes se polský prezident v Praze setká ještě s předsedy obou komor českého parlamentu, večer jej čeká státní večeře organizovaná Klausem a jeho ženou Livií.

V pátek by měl Kaczynski posnídat s předsedou vlády Janem Fischerem, položit věnec u památníku na pražském Vítkově a navštívit pražského primátora Pavla Béma.

Autoři: ,