Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus podpořil na mítinku Bobošíkovou: Moc si přeju, aby uspěla, řekl

Janu Bobošíkovou přišel podpořit Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janu Bobošíkovou přišel podpořit Václav Klaus | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Zahájení kampaně bloku Hlavu vzhůru se ve čtvrtek zúčastnil i bývalý český prezident Václav Klaus. Na mítink přijel vyjádřit podporu nově vzniklému hnutí.

 "Jsem tu, abych podpořil Janu Bobošíkovou a celé uskupení Hlavu vzhůru. Moc bych jim přál, aby uspěli," prohlásil exprezident na pódiu na pražském Andělu krátce po čtvrté hodině odpoledne. "To jejich heslo - Hlavu vzhůru - je moc důležité. Už zase tu hlavu skláníme a způsobujeme si to sami," dodal Klaus.

Klaus k situaci v OKD

"Sociální těžba je nesmysl, na to ať všichni zapomenou," uvedl Klaus a pochválil postoj vlády Jiřího Rusnoka k situaci v OKD. Rusnok po středečním jednání kabinetu řekl, že vláda nebude hradit žádné dluhy vlastníků a nebude kupovat ani OKD, ani důl Paskov, byť by stál jen jednu korunu. Klaus ve čtvrtek před novináři označil za nesmysl úvahy o sociální, tedy dotované těžbě uhlí.

Klaus neví, které jiné uskupení než Bobošíkovou by měl před letošními volbami podporovat: "Nevidím důvod, abych vystoupil na mítinku některé jiné politické strany  v letošních volbách." Bobošíková má jeho důvěru mimo jiné proto, že vždy mluvila jasně a nekompromisně o Evropské unii. 

Kadidaturu do Evropského parlamentu prý Klaus neodmítl

Za nepřesnou interpretaci svého rozhovoru označil Klaus nedávnou informaci, že nezvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. "Žádné závěry. Odmítl, neodmítl, slíbil, rozhodl se, nic takového nenastalo," řekl dnes exprezident. Dál záležitost nechtěl komentovat s poukazem na to, nyní Česko čekají sněmovní volby a o volby do EP nejde. "Nebudu k tomu vydávat žádný soud," dodal.

Václav Klaus a Jana Bobošíková při kampani bloku Hlavu vzhůru

Václav Klaus a Jana Bobošíková při kampani bloku Hlavu vzhůru

Klaus: Tyto volby nebudu dobré

 Bývalý prezident také okomentoval situaci v Česku před předčasnými volbami. "Tyto volby nebudu dobré. Pravice je oslabena. Doufám proto, že budou určitými mezivolbami. Integrace pravice se do října nepovede, ale je potřeba na tom pracovat," řekl s tím, že jinak nám tu budou vládnout "Sobotkové".

Klaus čelil i otázce, zda mu nevadí kontroverzní postava extremisty Jana Kopala na liberecké kandidátce hnutí. "Já pana Kopala neznám a nevím, že je na nějaké kandidátce. Ale já vidím spoustu pro mě velmi nepřijatelných osobností na kandidátkách všech politických stran," prohlásil.

Hlavu vzhůru - volební blok

Historie strany sahá do roku 2006, kdy vznikla jako strana Politika 21. V roce 2011 byla přejmenována na Suverenita - Politika 21 a letos v září na Hlavu vzhůru - volební blok.

Předsedkyní je Jana Bobošíková, do letošního srpna předsedkyně strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové. Blok sdružuje zástupce několika stran a hnutí a jednotlivce, kteří se hlásí k osobnosti exprezidenta Václava Klause (Klaus kandidaturu do Sněmovny odmítl).

Vedle Suverenity blok sdružuje například i uskupení Uzdravme naši politiku, Jihočeši 2012, Pražští starostové nebo konzervativní iniciativu D.O.S.T. Za hnutí kandidují i někteří bývalí politici ODS a členové hnutí Pro sport a zdraví, které založil bývalý ministr školství Josef Dobeš.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!