17. ledna 2015 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Boj s korupcí je nafouknutá bublina, která nás vrací před rok 1989

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 134Diskuse
Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Václav Klaus. | foto: Lidové noviny

„Debata o špinavých penězích je politická hra proti mně,“ řekl Václav Klaus ke kritice, kterou k němu již delší dobu směřují jeho odpůrci. Stejně jako o zveličování tématu špinavých peněz smýšlí i o odhalování korupce, které jsou podle něj naprosto přehnané.

„Transformační proces, stejně jako jakákoli lidská aktivita, nemohl nemít své defekty. Nikdo ale nikdy nedokázal, že jich u nás bylo více, než bylo v daném kontextu nutné,“ nepopírá chyby, ke kterým před 25 lety došlo Klaus v rozhovoru pro server Česká justice. Odmítá však, že by byly neúměrně velké a že by docházelo k úmyslnému ponechání mezer v zákoně tak, aby umožnily hospodářskou kriminalitu.

Odhalování špinavých peněz

Podle bývalého prezidenta je v současné době rozšířená debata o odhalování špinavých peněz i útokem na jeho politickou minulost. Jeho protivníci mu totiž bývá vytýkají ignorování právě této oblasti kriminality. V rozhovoru vyjádřil názor, že jde o příliš zdůrazňovaný problém, který nedosahuje ve skutečnosti takových rozměrů, jak by se mohlo z vyjádření současných politiků zdát.

ČTĚTE TAKÉ:

„Všechny vážné mezinárodní odhady však říkají, že na tom v šedé či černé ekonomice, v daňových únicích, v černých penězích nejsme tak špatně. Jsme ovšem mistry světa v hraní záludné politické hry na korupci a černé peníze,“ řekl Klaus a dodal, že řešení tohoto problému je obtížné, nákladné a jeho odhalení nemá jen pozitivní dopady.

Boj proti korupci - ohrožení svobody?

Podobně se vyjádřil o korupci. Popularitu tohoto tématu přičítá snahám některých mocenských složek, které usilují o větší moc v zemi. „Je to zásadní ohrožení naší svobody a naší demokracie. Je to dosud největší a nejnebezpečnější nakročení k situaci, která zde byla před listopadem 1989.“ I v tomto případě nemusí mít podle Václava Klause řešení problému pro stát jen pozitivní výsledky. „Trestní represe může pomoci, a pomoci musí, ale je to jako s tou kyselinou sírovou na našem domácím malém záhonku. Aby ta trestní represe nezahubila naše životy a naši svobodu,“ dodává bývalý prezident.

Kritik soudcokracie

Termínem soudcokracie nazývá Klaus uzurpování moci soudy, která však náleží vládě. Rysů, které takovému fungování soudů odpovídá, nachází v českém systému několik. „To, že soudní systém rozhoduje o výši důchodů, o minimální mzdě, o platech soudců, o datu voleb, atd. atd., považuji za naprosto chybné. Převedení některých soudců v mediální celebrity a ovlivňování soudců mediální atmosférou také řadím do soudcokracie,“ řekl Klaus.

Lidovky.cz
  • 134Diskuse

Najdete na Lidovky.cz