Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus bude mluvit o životním prostředí

Česko

  19:21
PRAHA/NEW YORK - Český prezident Václav Klaus, známý svými kritickými postoji vůči globálnímu oteplování, se začátkem března zúčastní v kalifornské Santa Barbaře konference věnované ekonomickým aspektům změn v životním prostředí. Bezprostředně po něm na stejném fóru promluví zastánce globální regulace a společného postupu vůči změně podnebí, bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Albert Gore.

Václav Klaus proti Al Goreovi: je globální oteplování krizí? foto: ČTK

Setkání politiků, šéfů velkých podniků a ekologických odborníků s názvem ECO:nomics pořádá list The Wall Street Journal. Podle zveřejněných informací se konference zúčastní vedle Klause a Gorea také šéf internetového gigantu Google Eric Schmidt, ředitel automobilky Ford Alan Mulally, viceprezident Deutsche Bank Caio Koch-Weser a řada dalších osobností.

Vystoupí na ní také autor knihy Skeptický ekolog, dánský profesor Björn Lomborg, který nepopírá klimatické změny, ale na rozdíl od Goreovy teze, že je působí svojí činností člověk, pokládá za příčinu podobně jako Klaus především vývoj přírody. Důsledky klimatických změn odhaduje v podstatně méně dramatických hodnotách než Gore a vyzývá politiky, aby peníze věnovali spíš na boj s jinými hrozbami, jako je epidemie AIDS, malárie, chudoba či nedostatek vody.

Lomborg přednesl své argumenty před dvěma lety při slyšení v americkém Kongresu, kde své názory o oteplování planety obhajoval také Gore. Kongresmani si tehdy vyžádali rovněž písemné odpovědi od prezidenta Klause.

Od konference v Santa Barbaře, která se koná podruhé, si pořadatelé slibují zajímavou diskusi, v níž by se měly odrazit i významné události nedávné doby, jako je finanční krize, hospodářská recese, vývoj na trhu ropy a obnovitelných zdrojů energie či nástup nové americké administrativy, která dává najevo ochotu více se věnovat ekologické problematice.

Klaus se ke globálnímu oteplování vyslovil o tomto víkendu ve švýcarském Davosu, kdy podle agentury AFP existenci změny klimatu odmítl. Podobně jako již dříve kritizoval Gorea za to, že údajně není ochoten naslouchat konkurenčním teoriím. "Ekologický militantismus a alarmismus ohledně oteplování ovzduší jsou výzvou naší svobodě," citovala agentura Klause.

Český prezident se v březnu také zúčastní konference o klimatické změně v New Yorku, kterou pořádá konzervativní organizace Heartland Institute. Vedle Klause na ní promluví bývalý předseda španělské vlády José María Aznar, americký astronaut Jack Schmitt a řada vědců.
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat