Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus bude mluvit o životním prostředí

Česko

  19:21
PRAHA/NEW YORK - Český prezident Václav Klaus, známý svými kritickými postoji vůči globálnímu oteplování, se začátkem března zúčastní v kalifornské Santa Barbaře konference věnované ekonomickým aspektům změn v životním prostředí. Bezprostředně po něm na stejném fóru promluví zastánce globální regulace a společného postupu vůči změně podnebí, bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Albert Gore.

Václav Klaus proti Al Goreovi: je globální oteplování krizí? foto: ČTK

Setkání politiků, šéfů velkých podniků a ekologických odborníků s názvem ECO:nomics pořádá list The Wall Street Journal. Podle zveřejněných informací se konference zúčastní vedle Klause a Gorea také šéf internetového gigantu Google Eric Schmidt, ředitel automobilky Ford Alan Mulally, viceprezident Deutsche Bank Caio Koch-Weser a řada dalších osobností.

Vystoupí na ní také autor knihy Skeptický ekolog, dánský profesor Björn Lomborg, který nepopírá klimatické změny, ale na rozdíl od Goreovy teze, že je působí svojí činností člověk, pokládá za příčinu podobně jako Klaus především vývoj přírody. Důsledky klimatických změn odhaduje v podstatně méně dramatických hodnotách než Gore a vyzývá politiky, aby peníze věnovali spíš na boj s jinými hrozbami, jako je epidemie AIDS, malárie, chudoba či nedostatek vody.

Lomborg přednesl své argumenty před dvěma lety při slyšení v americkém Kongresu, kde své názory o oteplování planety obhajoval také Gore. Kongresmani si tehdy vyžádali rovněž písemné odpovědi od prezidenta Klause.

Od konference v Santa Barbaře, která se koná podruhé, si pořadatelé slibují zajímavou diskusi, v níž by se měly odrazit i významné události nedávné doby, jako je finanční krize, hospodářská recese, vývoj na trhu ropy a obnovitelných zdrojů energie či nástup nové americké administrativy, která dává najevo ochotu více se věnovat ekologické problematice.

Klaus se ke globálnímu oteplování vyslovil o tomto víkendu ve švýcarském Davosu, kdy podle agentury AFP existenci změny klimatu odmítl. Podobně jako již dříve kritizoval Gorea za to, že údajně není ochoten naslouchat konkurenčním teoriím. "Ekologický militantismus a alarmismus ohledně oteplování ovzduší jsou výzvou naší svobodě," citovala agentura Klause.

Český prezident se v březnu také zúčastní konference o klimatické změně v New Yorku, kterou pořádá konzervativní organizace Heartland Institute. Vedle Klause na ní promluví bývalý předseda španělské vlády José María Aznar, americký astronaut Jack Schmitt a řada vědců.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat