Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Musíme se vymezit vůči zeleným i genderovým totalitám, burcuje do voleb Klaus mladší

Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ještě počátkem loňského roku nebyl v ODS, ale po pondělním sněmu pražských občanských demokratů zaujal třetí místo na jejich kandidátce. Je to zdaleka největší skok mezi kandidáty, jak se aktuálně asi na nejvýraznějšího člena pražské ODS sluší. Václav Klaus mladší hlásí, že je připravený si předvolební kampaň odpracovat a že ODS by v Praze měla mířit ke dvaceti procentům.

První nominaci získal Václav Klaus mladší, syn zakladatele ODS Václava Klause, koncem ledna, poté si poctivě objel většinu z celkem šestnácti místních sněmů. Nakonec z toho je třetí místo na kandidátce, na stále ještě čerstvého straníka slušný výkon. „Jestli jste sledoval ten vývoj, tak já jsem neustále postupoval směrem nahoru. Před pár měsíci bych se na tu kandidátku třeba ani nedostal, takže v tomto smyslu to dopadlo, jak mělo. Na oblastech jsem cítil upřímnou a emoční podporu, která mě dostala až na to třetí místo,“ říká Klaus mladší v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Obrazil jste všechny místní sněmy, jak jste plánoval?
Asi na třech jsem nebyl, ale jinak jsem obešel všechny.

Lidovky.cz: Dneska jste měl před delegáty projev, o čem jste mluvil?
To už byl závěr pro delegáty, což jsou většinou lidé, kteří vedou jednotlivé oblasti. Už to byl tedy klasický týmový projev. Takové ty plamenné politické projevy jsem měl na oblastech, čili dneska to asi příliš strhující nebylo.

Lidovky.cz: Jaké ale bylo poselství toho projevu?
Má hlavní „message“ je, že se musí vrátit tahle země lidem, kteří pracují a platí daně. Je třeba přestat si myslet, že bohatství vzniká z vládních programů a dotací. Je také třeba se tvrdě vymezit proti novým totalitám, které nastupují, ať už jsou zelené, genderové nebo panevropské. To byla zhruba hlavní nit mého projevu.

Lidovky.cz: Když se podíváte na kandidátku pražské ODS jako celek, co jí charakterizuje?
Mně se velice libí kandidátka Středočeského kraje, hlavně její první trojka. V tomto smyslu je i pražská kandidátka relativně nová. Jsou tam mladí lidé, kteří kandidátky předtím nevedli. Vidím tady étos zdvihnout hlavu na pravé straně politického spektra.

Petr Fiala (uprostřed) společně s Václavem Klausem ml. (vlevo) a Filipem...

Petr Fiala (uprostřed) společně s Václavem Klausem ml. (vlevo) a Filipem Humplíkem (vpravo).

Lidovky.cz: Jste trojkou pražské kandidátky, co bude vaší rolí během předvolební kampaně?
To ještě nevím, ale jsem připravený si to odpracovat. Nicméně vidím jednu důležitou věc, že v Praze kandidují, snad s výjimkou komunistů nalevo, strany, které jsou víceméně stejné. Hájí úplně stejné hodnoty a příliš se neliší. ODS má díky tomu šanci se vymezit a skutečně oslovit zbývající voliče.

„Doufám, že snížení daní uvěří lidé nám, a ne hnutí ANO“

Lidovky.cz: Pojďme k programu. V posledních dnech se zdá, že hlavními tématy vládních ANO a ČSSD před volbami budou daně. Sociální demokraté i ANO je chtějí většině obyvatel snížit. Co je vlajkovou lodí programu ODS?
Budeme chtít zrušit EET, kontrolní hlášení DPH a další regulace. To jsou akcenty, které máme hájit, aby byla naděje, že nám lidé uvěří, že jsme na straně těch, kteří pracují a platí daně. Jinak co jsem poslouchal pana předsedu (Petra Fialu - pozn. red.), je to akcent na bezpečnost, vzdělání a jako silné třetí téma máme zahraniční politiku. To znamená, že ODS nechce euro, nikdy ho nepřijme a nechce evropskou azylovou politiku, aby někdo rozhodoval, že nám sem bude posílat uprchlíky.

Lidovky.cz: A ty daně?
Já jsem pro výrazné snížení daní a doufám, že voliči to budou věřit ODS, a ne hnutí ANO.

Lidovky.cz: Daně byste snižoval fyzickým osobám nebo i firmám?
Obecně. Já vnímám, že u nás je strašně drahá práce. Když jsem měl 160 zaměstnanců (Klaus mluví o sobě, kdy vedl gymnázium PORG - pozn. red.), tak odvody byly největší položkou, která neskončila v kapsách učitelů, ale odcházela pryč. Všechny tyto poplatky se musí snížit. A daně se musí snížit markantně, zvlášť když je ekonomika na vzestupu.

Lidovky.cz: Jste expertem ODS na školství, takže na tvorbě programu ODS se budete podílet, je to tak?
Jako expert ODS v oblasti školství nepochybně ano, ale zase nejsem v nejvyšších stranických strukturách, takže se nechám překvapit. Ale je to věc, do které mluvit chci, protože bych nerad šaškoval středovými nebo středolevými hesly.

Lidovky.cz: Přiložíte ruku k dílu i v jiných částech programu, než je školství?
Myslím si, že se sejdeme jako lidé, co vedou kandidátku, a určitě se budeme snažit nějakým způsobem promluvit tak, aby nám hesla nevymyslela najatá PR agentura, která předtím prodávala mýdlo. Doufám, že tomu dáme zdravě politický nátěr.

Lidovky.cz: Až tomu dáte ten nátěr, tak s kým se budete nejvíce přetahovat o voliče?
Já doufám, že náš program bude tak výrazný a odlišující se od ostatních, že tento problém řešit nebudeme. Ale jinak samozřejmě o klasické pravicovější voliče budeme soupeřit s TOP 09, o řadu konzervativnějších voličů s KDU-ČSL a také budeme usilovat o řadu voličů, kteří volili ANO a dnes jsou z politiky této velké strany zklamaní. To jsou všechno naši voliči, které má smysl oslovit.

Václav Klaus mladší.
Priority Václava Klause mladšího, které představí delegátům na oblastních...

Otec mu zatím radu nedal

Lidovky.cz: Vy už jste mluvil o tom, že chcete hájit lidi, kteří chodí do práce a platí daně. Na to bych navázal otázkou, kdo je dnes podle vás typický volič ODS? Změnil se od dob, kdy ODS vyhrávala volby?
Myslím, že ano. Trošku se to mění. Hodně vzdělaní lidé inklinují k levicovému liberalismu, což dřív nebývalo. V tomto se to posouvá. ODS má hlavně cílit i na skutečně obyčejného člověka, ale na druhou stranu každý hlas se počítá.

Lidovky.cz: Co chápete pod pojmem obyčejný člověk? Chtěl bych si to lépe představit.
Například dneska mě vezl taxikář, který mi řekl, že mě bude volit. Když jsem šel na oběd, tak vyšel pán z baráku a říkal, že mě bude volit. Prodavačka v mexické restauraci se se mnou fotila a říkala, že mě bude volit. To jsou pro mě typičtí voliči. Možná i tatínek mě bude volit a takhle to nějak dáme dohromady.

Lidovky.cz: V minulých volbách získala ODS v Praze dvanáct procent hlasů, jsou její ambice dnes vyšší?
Pan předseda říkal, že chceme vyhrát. Myslím si, že to sice nebude o moc, ale o nějakých osmnáct, devatenáct procent má smysl zabojovat.

Lidovky.cz: Až bude po volbách, řeknete si o místo ve vedení ODS?
Jsem členem strany a kandidátem na docela vysokém místě. Co bude dál, to ukážou volby a co v nich předvedu.

Lidovky.cz: A když v nich uspějete, budete chtít zamířit do nejvyšších struktur strany?
Včas se to dozvíte. Já vždycky říkám, že to je podobné jako v roce 1992, když jsem začal učit. Tehdy se mě ptali, jestli chci být ředitelem nejúspěšnější sítě škol v zemi. Já jsem říkal, že učím, že mě to baví a vidím v tom smysl. Také jsem říkal, že se chci stát třídním a možná někdy zástupcem ředitele. A s tou vaší otázkou je to stejné, nedokážu vám teď odpovědět.

Lidovky.cz: Není v této zemi asi zkušenějšího politika, než je váš otec. Už vám stačil dát nějakou radu?
Jak jsem začal sbírat nominace na těch oblastech, začal to sledovat. Ale radu jsem nedostal.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!