Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus dostal v Německu medaili

Česko

  22:02
MNICHOV - Prezident Václav Klaus převzal v Mnichově Zlatou Peutingerovu medaili, kterou mu udělilo stejnojmenné Peutingerovo kolegium. Do Bavorska se dnes hlava českého státu vypravila na dvoudenní návštěvu.

Václav Klaus foto: Lidové noviny

Kolegium oceňuje podle údajů na svém webu osobnosti, které přispěly k prosazování jeho myšlenek a cílů. Zasazuje se o rozvíjení demokratické a právní státnosti, svobodného tržního hospodářství a porozumění mezi státy a regiony Evropy i světa. Organizace nese jméno německého kupce a učence Konrada Peutingera, který žil v letech 1465 až 1567. Na jeho myšlenky později navázali zastánci svobodného tržního hospodářství.

Zlatá medaile není prvním oceněním, které Klaus od kolegia dostal. Jedno už v roce 1993 dostal ještě jako český premiér. O tři roky dříve si tuto poctu vysloužil třeba populistický rakouský hejtman Jörg Haider, který loni na podzim zahynul při dopravní nehodě. V roce 1995 si cenu z Mnichova odvezl tehdejší mezinárodně sporný slovenský premiér Vladimír Mečiar.

Sudetští Němci protestovali
Podle internetové verze magazínu Focus se udílení medaile a Klausova návštěva Bavorska ale neobešly bez potíží. Ocenění českého prezidenta prý ve vládní konzervativní straně CSU vyvolalo rozpaky. Straně se podle Focusu ocenění "anti-Evropana" krátce před volbami do Evropského parlamentu, které jsou pro CSU důležité, moc nehodí. Kancelář šéfa strany a předsedy bavorské vlády Horsta Seehofera prý zvažovala, že by se schůzka s českým prezidentem mohla "kvůli jinému neodkladnému jednání" zrušit, napsal Focus. Klaus se ale dnes přesto s bavorským premiérem sešel.

Proti Klausovu vyznamenání se podle bavorského tisku postavili i sudetští Němci vysídlení po válce z českých zemí. Jim prý sice nevadila Klausova "blokáda lisabonské smlouvy" o reformě EU, ale jeho kladný postoj k takzvaným Benešovým dekretům. Původně měl cenu předat bývalý bavorský premiér Günther Beckstein, kterého se sudetští Němci sami chystají za pár dnů vyznamenat na svém každoročním masovém srazu. Svou účast na dnešním ceremoniálu nakonec odřekl, a to kvůli jinému programu, uvedl Focus.

Pokud by podle médií Beckstein medaili předal, riskoval by spor s vysídlenci, kteří patří k věrným voličům CSU. Klausovi tak dnes pochvalnou řeč nakonec přednesl německý poslanec za CSU Peter Gauweiler, který patří k odpůrcům lisabonské smlouvy. Patří také mezi skupinku poslanců, kteří parlamentem již schválenou smlouvu poslali na posouzení německému ústavnímu soudu.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...