Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Hlasování o nedůvěře vládě s amnestií nesouvisí

Česko

  20:32aktualizováno  22:45
PRAHA - Podle prezidenta Václava Klause při čtvrtečním hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě nejde o jím vyhlášenou amnestii, ale o její zneužití k politickému boji. Mimořádnou schůzi vyvolala opoziční ČSSD kvůli tomu, že kritizovanou amnestii podepsal i premiér Petr Nečas (ODS). Podle nynějšího rozložení sil v dolní komoře zřejmě nebude ani tento pokus svrhnout kabinet úspěšný.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Je to využití amnestie a té hysterické vlny, která se kolem ní vytvořila, k řešení úplně jiných politických témat, v daném případě standardnímu souboji opozice vůči vládě," řekl prezident České televizi prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda premiérovi minulý týden doporučila, aby s Klausem probral, zda by se jednání Sněmovny nezúčastnil. Prezident ze zahraniční cesty obratem vzkázal, že nic takového učinit nehodlá.

"Mě to mrzí, že prezident nepřijde do Sněmovny. Já bych to pokládal za férové, aby přišel do Sněmovny a šel tam vysvětlit důvody, které ho vedly k podepsání amnestie," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v Událostech, komentářích v České televizi.

Na základě amnestie vězení opustily tisícovky pachatelů méně závažné trestné činnosti, jejím nejkontroverznějším bodem je zastavení trestních stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž hrozí sazba do deseti let vězení. Skupina senátorů tuto pasáž amnestie dokonce napadla u Ústavního soudu. Klaus ale amnestii opakovaně hájí.

"Filosofie té amnestie skutečně vznikala několik let," řekl. Prvním motivem k ní podle něj bylo prominout nízké tresty za nevelké trestné činy, druhým pak propustit z vězení staré lidi.

"A třetí základní filosofický prvek té amnestie byl zastavit nekonečně se vlekoucí trestní řízení, která naše soudy nebyly schopny vyřešit ve smysluplné době," uvedl. Dodal, že vytahovat jednotlivé případy zastavených trestních stíhání je podle něj nesmyslné. "Není pravda, že jsem dal amnestii tomu či onomu konkrétnímu člověku. Dal jsem ji skupině lidí s jistým typem trestu," soudí.

Klaus vyhlásil amnestii na závěr svého novoročního projevu, učinil tak u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Šlo o vůbec první amnestii, kterou Václav Klaus za bezmála deset let v prezidentské funkci vyhlásil.

V jejím rámci opustilo české věznice přes 6000 odsouzených, kteří si odpykávali kratší tresty vězení. Klaus prominul také některé podmíněné a veškeré alternativní tresty. Nejvíce kritiky si však vyžádalo jeho rozhodnutí o zastavení některých trestních stíhání. Dotklo se již totiž například soudce Jiřího Berky viněného ze zmanipulovaných konkurzů nebo tří představitelů vytunelované společnosti H-System.

Podle prezidenta se ale neozývají pouze negativní reakce. "Zaznívá i nekritika, zaznívají i tisíce pochvalných hlasů, jenže v našich médiích dostanou menší prostor," řekl v televizi Klaus.

Autoři: ,