14. ledna 2012 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus jde proti ODS. Odmítá referendum o evropské smlouvě

Václav Klaus při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při rozhovoru pro LN. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VÍDEŇ Český prezident Václav Klaus odmítá iniciativu ODS, aby o připravované dohodě Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti v Česku rozhodli občané. Klaus to řekl po sobotním setkání se svým rakouským kolegou Heinzem Fischerem, se kterým hovořil hlavně o evropských otázkách.

Přijetí takové dohody Klaus už dříve v tomto týdnu odmítl a tento názor zopakoval i po schůzce s Fischerem. "Podle mého názoru fiskální unie je radikální likvidací suverenity evropských států. To nelze akceptovat," zdůraznil Klaus.

ČTĚTE VÍCE:

Možnost vypsání lidového hlasování o rozpočtové smlouvě nastínil místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. "Mně se zdá evidentní, že to je nakročení k fiskálnímu federalismu, a pokud to takové nakročení skutečně bude, musíme potom dělat všechno, abychom referendum prosadili," uvedl Vondra.

Alexandr Vondra při zasedání vlády

Klaus uvedl, že není přítelem pořádaní referend, protože výsledek stojí a padá na položené otázce. "Jestli bude otázka ´Jste pro radikální ztrátu suverenity přístupem k fiskální unii?´ - tak je odpověď lidí jedna. Jestli bude otázka ´Jste pro smlouvu o posílení spolupráce v Evropě?´ - to je otázka úplně jiná a také odpověď lidí, kteří se v tom neorientují, může být diametrálně odlišná," upozornil Klaus.

'Referendum není nezbytné'

"Já si myslím, že referendum není nezbytná věc. Já bych si velmi přál, aby politici vzali zodpovědnost do svých rukou a rozhodli o této věci sami. Utíkat k referendu není racionální," vyhlásil český prezident.

Chystaná smlouva vedla k neshodám v české vládě, když ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v LN prohlásil, že požaduje, aby se k ní ČR připojila, prohlásil, že se nebude podílet na vládě, která by vedla Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Za to ho už dříve kritizovali představitelé ODS i Klaus.

Český prezident ve Vídni poznamenal, že v rozhovoru s Fischerem se nevyhnuli ani debatě o snížení ratingu alpské republiky, která v pátek spolu s Francii přišla o nejvyšší známku od ratingové agentury Standard & Poor's. Agentura současně zhoršila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti dalších sedmi zemí eurozóny.

"Já nemám žádné velké mínění o ratingových agenturách. Nestačil jsem studovat, jaké jsou příčiny pádu rakouského ratingu, nerad bych to radikálně hodnotil," poznamenal Klaus. Rakouská vláda krok S&P už v pátek označila za nepochopitelný. boa urm

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!