Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus je 'bojovný liberál'. Dostal za to prestižní cenu

Česko

  16:12
FREIBURG/BERLÍN - Prezident Václav Klaus v německém Freiburgu obdržel prestižní Mezinárodní cenu Nadace Friedricha Augusta von Hayeka. Ocenění, které nese jméno rakouského klasika liberalismu, získal za "neochvějné angažmá za svobodnou tržní společnost", uvedla nadace. Klaus označil Hayeka za jednoho ze svých hlavních učitelů.

Václav Klaus s oceněním. Vlevo bývalý německý prezident Roman Herzog foto: Nadace F. A. von HayekaČTK

Německý exprezident Roman Herzog ve své slavnostní řeči Klause označil za neochvějného a bojovného liberála. "Václav Klaus cítí závazek vůči řádu, jehož stěžejním bodem je svoboda jednotlivce," prohlásil Herzog.

Klaus vyjádřil potěšení nad tím, že vyznamenání je spojeno právě se jménem Friedricha von Hayeka, jenž by se byl v pátek dožil 110 let. "Hayek byl bezpochyby jedním z mých nejdůležitějších učitelů, i když to pro mě bylo jen nepřímé dálkové studium," uvedl profesor ekonomie, jenž působí nepřetržitě téměř 20 let ve vrcholných politických funkcích. Udělení ceny prý vnímá jako symbolické vyjádření přání obnovit ve veřejnosti důvěru ve svobodu hospodaření a podnikatelskou odpovědnost. Kromě Klause dnes nadace vyznamenala Cenou publicistiky spolu s někdejším německým ústavním soudcem Paulem Kirchhofem.

Cenu už dříve dostali Thatcherová i Dzurinda
Mezinárodní cenu a Cenu publicistiky uděluje nadace nesoucí jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii jednou za dva roky osobnostem, které přispěly mimořádnými výkony k posilování a podpoře liberálního hospodářského a společenského uspořádání v Německu, Evropě nebo jiných částech světa.

Nositeli jsou například bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová, slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda či bývalý polský ministr financí a předseda polské centrální banky Leszek Balcerowicz.

Teoretik volného trhu Hayek (1899-1992) mimo jiné vypracoval monetární teorii hospodářského cyklu, podle níž jsou hlavním zdrojem ekonomické nerovnováhy uměle nízké bankovní úroky, kvůli nimž podniky uskutečňují nadbytečné investice do technologií a rozšiřování výroby, které se nakonec ukážou jako nevýhodné. "Dnešní hospodářské problémy bychom neměli, kdybychom poslouchali Hayeka," poznamenal předseda nadace Lüder Gerken.

Nadace byla založena v roce 1999 při příležitosti Hayekových nedožitých stých narozenin. Jejím cílem je upevňování a posilování svobodného trhu a společenského systému.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat